Setkání s Copperfieldem bylo splněným snem, ale i zklamáním, vypráví kouzelnice Renata Táborská

15. září 2023

Kouzelnice Renata, plným jménem Renata Táborská, rozená Juzová, čaruje už od dětství. Po smrti tatínka, prezidenta Českého magického svazu, který odešel v jejích osmi letech, se rozhodla nést rodinný kouzelnický klobouk dál.

Stejně jako všichni kouzelničtí učni začínala s provázky, kartami a kruhy. Dnes ráda využívá hrdličky. Vystupuje v šatech bez rukávů, a tak je zřejmé, že z rukávu nic netahá. Na otázky, jak svá kouzla a iluze dělá, ale odpovídá často. A to slovy: Neptejte se, nebyli byste překvapení, už by vás to nebavilo. „Kouzla nesou žádné zázraky,“ říká.

Zázraky se dějí ve skutečném životě. Tak například ona si tak trochu přičarovala ženicha. „V podstatě jsem si ho přikouzlila. Když jsem začínala kouzlit, sháněla jsem králíka. Ptala jsem se na vesnici, jestli někdo nemá králíky, a on mi ho sehnal. V tu dobu mi bylo čtrnáct. A asi za patnáct let jsme se znovu potkali a pak jsme se vzali,“ usmívá se.

Renata Táborská se pravidelně zapojuje do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata, který plní přání seniorům. „Netušila jsem, kolik radosti a kolik úsměvů a krásných dnů můžeme věnovat tím, že uděláte něco jako ze srdce, nechcete za to zaplatit a předáte něco dál. Mám ten projekt strašně ráda,“ říká.

Čtěte také

Každoročně navštěvuje domovy a centra pro seniory, kde si někdo přeje vidět kouzelníka. „Vlastně nevím, jestli nejsou v první chvíli zklamaní, že nepřijde kouzelník, ale kouzelnice, ale pak jsou reakce skvělé. Já přivezu svůj program, vystoupím i s hrdličkami, ze kterých jsou starší lidé nadšení, chtějí se vyfotit, pomazlit a je to další příjemný pocit, který tam mohu přinést,“ líčí.

Jejím splněným snem zase bylo setkání s Davidem Copperfieldem. „Každý kouzelník chce vidět tu největší ikonu, a v tu dobu to byl David Copperfield, znali ho všichni kouzelníci i nekouzelníci. Takže pro mě bylo opravdu splněným snem, když jsem se vydala do Las Vegas na jeho show,“ potvrzuje.

Pak ale přišlo i zklamání. „David už má své roky, už to není ten šarmantní, krásný muž z jeviště a musím říct, že ani není tak otevřený tomu být milý na své publikum a své hosty. To, co já dělám moc ráda, že se s lidmi klidně vyběhnu vyfotit a pobavit, on má strašně strojené a bez emoce,“ prozrazuje.

Celý rozhovor s kouzelnicí a iluzionistkou Renatou Táborskou, viceprezidentkou Českého magického svazu, si poslechněte online.

Spustit audio

Související