Zahrávám si s lidským mozkem, manipulovat je dnes snadné, říká kouzelník Radek Bakalář

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kouzelník Radek Bakalář
0:00
/
0:00

Před dvacet let se na kouzelnické scéně pohybuje českobudějovický rodák Radek Bakalář. Má na kontě několik prestižních cen z tuzemských a mezinárodních soutěží, pravidelně navštěvuje i veletrhy po celém světě.

Jeho celoživotním cílem je aktualizovat tento obor, aby se lidé opět zastavili a vychutnali si kouzlo okamžiku. „V dnešní době, která je tak uspěchaná, kdy lidé pořád koukají do telefonů a nevnímají svět, spočívá kouzlo okamžiku při mých vystoupeních v tom, že ty hlavy zvednou, zastaví se, vrátí se do dětských let a zažijí něco, na co už úplně zvyklí nejsou,“ vysvětluje.

Radek Bakalář podle svých slov miluje improvizace a práci s diváky. „Líbí se mi, když je show interaktivní, když divák nemá pocit, že kouká na něco, jsem se předem naučil, když ví, že může zasáhnout do děje,“ říká.

O své nové show Revolution of Magic prohlašuje, že přináší nevysvětlitelná kouzla, která nás pošlou zpět v čase do dětských let, kdy bylo možné absolutně vše. „Když dospělý člověk zažije kouzlo, vidí něco, co absolutně nechápe, baví ho to a najednou se cítí zase jako dítě,“ popisuje Radek Bakalář.

Diváky chce pobavit a nechat žasnout. „Zahrávám si s lidským mozkem. Baví mě vedení lidské mysli určitým směrem a při těch kouzlech je krásně vidět, jak lze manipulovat s člověkem. Paradoxně v dnešní době je mnohem jednoduší. My jsme totiž otupěli, předali jsme mozek do telefonu, nepoužíváme paměť, vstřebáváme informace hodně rychle, což mi nahrává,“ dodává.

Nepřehnat to s technikou, kouzlo je hlavní

Zároveň se snaží tradiční iluzionismus vyvážit s moderní technikou. „Když se dneska dělá nějaká show, postaví se velká scéna, dají se tam obrazovky, spousta světel, videomapping a další věci, které tomu ale paradoxně ubližují. Když pak totiž z pódia zmizím, lidé si mohou říct, že jsem tam vůbec nebyl, že to byl hologram. Je potřeba to vyvážit. Já se snažím to s technikou nepřehnat, protože pro mě jsou primární kouzla,“ zdůrazňuje.

Kouzelník Radek Bakalář

Myslí si, že o magii trochu jinak přemýšlí muži a ženy. Dokazuje to zkušenost s tím, jak si lidé vysvětlovali jeho známé kouzlo s létajícími hůlkami. „Od muže jsem se setkal s vysvětlením, že nahoře na střeše je můj pomocník, který na černém drátku drží tu hůlku a pobíhá a hýbe s ní. Ženy v tom viděly spíš magnetismus, energie a podobně,“ vzpomíná.

A dokáže kouzelník okouzlit ženu i v osobním životě? „Při setkání se ženou se snažím nejprve využít kouzlo osobnosti. Pokud to nevyjde, mám v kapse karty. Teď už to nedělám, protože mám stálou přítelkyni, ale v době, kdy jsem ji hledal, jsem kouzla využíval a ženy rády se nechají okouzlit,“ směje se Radek Bakalář.

Krize přišla. Vandráci Pavel Liška a Jan Révai se v Guatemale rozdělili kvůli sporu o snídani

Vandráci Pavel Liška a Jan Révai se vrátili z tříměsíční motorkářské expedice

Vandráci Vagamundos, kteří jezdí na motorkách po střední Americe, točí o tom dokument a plní si sen. To jsou herci Pavel Liška a Jan Révai. Na jejich cestě je ještě doplnil režisér a kameraman Hynek Bernard.

Přestože ale kouzelníci baví davy, jsou to samotáři. „My vlastně celý život něco střežíme a neříkáme to na potkání. Samozřejmě někdo, kdo je v naší blízkosti déle, nějaké věci prokoukne, ale já si myslím, že i ve vztahu je důležité pořád nechávat odstup a tajemno kolem sebe. Musím říct, že ani kluci, kteří mě doprovází na show, o spoustě kouzel absolutně netuší, jak je dělám,“ komentuje Radek Bakalář.

V neděli v Českých Budějovicích zakončí turné k show Revolution of Magic a už myslí na další projekty. „Funguje to jako droga. Zažil jsem si ten pocit, když stojíte před diváky, kteří přišli přímo na vás, a je opravdu krásný. Chtěl bych ho ještě zvětšit. Takže si dám týden oraz a začínám připravovat s bratrem obrovskou show, která by snad měla být ve Foru Karlín. Byl bych rád, kdyby se v České republice našly tři a půl tisíce lidí, kteří přijdou na Radka Bakaláře,“ uzavírá.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související