Literární hysterie, skandály a Národní opruzení. Influencerka boří zažitou představu o nudě povinné četby
Havlíčka Borovského, Němcovou, Máchu, Tyla, Světlou, Nerudu a další autory především 19. století představuje ve svých zábavných podcastech, videích, besedách a stand-up výstupech Karolína Zoe Meixnerová. Mladá literární influencerka si neváhá namalovat vousy a ukázat české klasiky jako lidi z masa a kostí. Boří tím zažitou představu o nudě povinné četby.
V jižních Čechách zahájila spolu s novým školním rokem i Listování ze své knížky Průvodce literární hysterií. Literarnihysterie.cz jsou také její webové stránky a na sociálních sítích ji najdete pod hashtagem „cojezoe_“.
„Já jsem prakticky vyrůstala v knihovně, v knižním prostředí a teď si plním svůj velký sen. Zaprvé můžu předávat informace lidem a za druhé jezdit po besedách, teď nás čeká turné s Listováním, mám to strašně ráda. A hlavně jsem napsala dvě knížky, čímž jsem si splnila největší sen,“ říká.
Vedle literární hysterie vydala Karolína Zoe Meixnerová i titul Národní opruzení. Ačkoli výuku o buditelích za „prudu“ nepovažuje, svými texty ráda provokuje. A pozornost vzbudila i přimalovaným knírkem.
„V momentě, kdy jsem se rozhodla natáčet videa na sociální sítě a vystoupit se svým obličejem, jsem se musela zamyslet nad tím, jak tu literaturu uchopit. Instagramerů, kteří na sebe nastaví kameru a začnou vyprávět, je totiž hodně a já jsem se potřebovala odlišit. Tak jsem si řekla: Budeš se převlíkat do těch spisovatelů a odehrávat scénky z jejich života,“ líčí.
Ztvárnit Boženu Němcovou prý bylo jednoduché – stačilo vzít si šátek do vlasů a černé šaty. „Ale jak na ty chlapy, na toho Havlíčka, na toho Nerudu? Tak jsem vzala řasenku a namalovala si na svůj světlý knír tmavý. A byl z toho Havlíček,“ směje se Karolína Zoe Meixnerová.
Na Nerudu si pak maluje plnovous. „A dokonce mi některé slečny píší, že v mužském podání jsem mnohem víc sexy, že mi ti chlapi jdou. A v tom je klíč k mé popularitě, že jsem neváhala udělat si ze sebe legraci,“ myslí si.
Čtěte také
I o literatuře Karolína Zoe Meixnerová říká, že je sexy. „Na každého z autorů se dá najít zajímavý špek. Například mě překvapil život Ladislava Stroupežnického. Ze školy jsem si vzala jenom to, že napsal Naše furianty, maximálně že byl dramaturgem Národního divadla, ale že si ustřelil polovinu obličeje, že to přežil a že pak nosil voskovou masku, že to byl ale také hrubý, násilnický člověk, to jsem se dozvěděla až dlouho po škole,“ popisuje.
Jako další příklad uvádí vztah Karoliny Světlé s Janem Nerudou. „To byla skandální věc, když si vdaná spisovatelka psala s mladším básníkem. A když už jsme u těch věkových rozdílů, tak nemusíme chodit daleko, protože sestra Karoliny Světlé, Sofie Podlipská, ta si zase dopisovala s Jaroslavem Vrchlickým, který byl o dvacet let mladší. A nakonec ho dohodila vlastní dceři!“
Klasická česká literatura se svým pozadím je tedy podle Karolíny Zoe Meixnerové pikantní. „Tam souviselo všechno se vším, všichni měli nějaké pletky, milenecké a příbuzenské vztahy, všichni se znali. Už jenom když si uvědomíme, že to vlastně byla parta kamarádů, všechna tahle velká jména, tak nám to najednou do sebe zapadá a učí se o tom mnohem líp,“ uzavírá.
Karolínu Zoe Meixnerovou, její tvorbu i autory předminulého století a jejich témata ještě lépe poznáte z celého rozhovoru, který si můžete poslechnout online.
Související
-
Dokonalou encyklopedii literatury napsat nelze, myslí si spoluautor už dvakrát oceněné učebnice
Profesor Vladimír Papoušek je specialista na českou literaturu 20. století. Dějiny nové moderny, které píše s dalšími sedmi spoluautory, získaly už druhou Magnesii Literu.
-
Mám tři mobilní telefony, příspěvky na Instagram můžu dávat vždycky, směje se blogerka Budějčanda
Nikdo neví, jak se jmenuje, ani jak vypadá. Přesto ovlivňuje mnoho lidí. Blogerka Budějčanda představuje na sociální síti krásy města, jídlo z restaurací i kulturní akce.
-
Agatha Christie pojmenovala postavu podle jihočeské učitelky. O Československu se zmínila víckrát
Agatha Christie je nejvydávanější spisovatelka všech dob. Náměty hledala všude kolem sebe. Například díky práci zdravotní sestry se vyznala v lécích, a tím pádem i jedech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.