Semínka amarantu se dají opékat i dusit, na pánvi pukají jako popcorn
Zatímco pohanka dodávala sílu čínským bojovníkům a quinoa starým Inkům, amarant platil za posvátnou obilovinu Aztéků. To bylo trnem v oku příchozích Španělů, takže netrvalo dlouho a Hernán Cortéz dal spálit amarantová pole.
Podobně jako dvě předchozí obiloviny ale naštěstí neupadl zcela v zapomnění. Dnes zažívá renesanci. Lidé jej využívají místo pšenice, která samým křížením, šlechtěním a upravováním začala svým konzumentům způsobovat potíže.
Právě na místě bývalého hlavního aztéckého města Tenochtitlán přibývají drobné obchůdky se zdravou výživou, v nichž si Mexičané i turisté kupují vysoce výživné amarantové tyčinky a cihličky s medem a ořechy, takzvané alegrías.
Amarantu se říká také laskavec nebo sloní ucho. Jeho semínka jsou malá asi jako maková a zbarvená ve škále od žluté po smetanovou. Chuť je spíše sladká až oříšková, při vaření si však zpočátku budete trochu zacpávat nos.
Laskavec má nejvyšší obsah bílkovin ze všech obilovin a také jeden z nejvyšších obsahů vlákniny. Dodá tělu hodně železa, vápníku, hořčíku a kyseliny listové. Obsahuje skvalen, který snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá v boji proti rakovině, může zastavit zásobování nádorů krví.
Čtěte také
Květy laskavce se v Peru léčí bolesti zubů a horečky, v Ekvádoru je oblíbený rumový koktejl s květy laskavce, jemuž se připisují schopnosti čistit krev a upravovat menstruační cyklus žen. Zjistilo se, že amarant napomáhá při prevenci hyperglykemie a je schopen mírnit komplikace spojené s cukrovkou.
Semínka laskavce jsou tak maličká, že se musí proplachovat v cedníku vyloženém plátnem. Dají se opékat i dusit. Lépe chutnají v tekutinách výrazné chuti, například rajčatové šťávě. Amarant zahustí polévky.
Osmažená semínka na pánvi pukají jako popcorn. Popraskaná semínka poslouží pro obalování ryb a jiných mas nebo jako křupavý posyp na polévky, saláty a dušené pokrmy. Když uvařený laskavec vychladne, získá konzistenci želatiny, což se dá využít při výrobě ovocných džemů bez pektinu. Amarantová mouka se používá při pečení.
Amarantová kaše
- 1 šálek amarantu
- 4 šálky vody
- 1 polévková lžíce ghí
- ½ lžičky kmínu
- ½ lžičky hořčičných semínek
- kousek čerstvého zázvoru
- ½ lžičky soli
- ½ lžičky jablečného octa, nebo citronu
- 1 lžička kurkumy
- hrst dýňových semen
Použijeme těžkou litinovou pánev, zahřejeme na ní ghí a přidáme mletý kmín, zázvor a hořčičná semínka. Až začnou semínka vyskakovat, přidáme amarant, sůl a vodu.
Přivedeme k varu, potom snížíme teplotu, přikryjeme pánev a vaříme asi 25 až 30 minut, dokud kaše nezhoustne.
Sundáme ze sporáku a přidáme dodatečnou lžičku másla, nebo ghí na dochucení, jablečný ocet a kurkumu. Posypeme dýňovými semeny.
Chia amarantový pudink
- 60 gramů amarantu
- kakao
- skořice
- 5 gramů chia semínek
- med
- citron
Amarant propláchneme a vaříme v 300 mililitrech vody asi 20 minut.
Po uvaření přisypeme kakao a skořici. Necháme vychladnout a přimícháme předem namočená chia semínka.
Dochucujeme medem a citronem. Před podáváním směs vychladíme přes noc v ledničce.
Popcorn z amarantu a mexické alegrías
- půl šálku amarantu
- 3 lžíce kakaa, nebo ořechy
- rozinky
- goji
- 3 lžíce medu
Z půl šálku amarantu připravíme popcorn ve vyšším hrnci, který hodně rozehřejeme a necháme semínka amarantu pukat.
Na mírně rozehřátou pánev dáme med, následně přisypeme vypukaná semínka amarantu, přidáme špetku soli, kakao (nebo ořechy), rozinky a goji.
Vše řádně promícháme a směs natlačíme do malého pekáčku. Necháme zchladnout a krájíme na plátky.
Související
-
Quinoa je skvělá pro celiaky, můžete ji připravit s chřestem i čokoládou
V současné době je známým faktem, že dostupné a běžně užívané potraviny mají mnohem nižší obsah výživných a ochranných látek, než stejné plodiny pěstované před 50 lety.
-
Chia semínka přidávejte do všeho, patří mezi superpotraviny. Skvělé jsou třeba chia pudinky
Chia semínka patří mezi nejvýživnější superpotraviny na planetě. Ještě dávno předtím, než v 90. letech zažila semínka svou renesanci, byla součástí středoamerické diety.
-
Ostropestřec pomůže játrům vyhnat škodliviny z těla. Kupte si semínka nebo olej do zálivek
Ostropestřec mariánský na první pohled nevypadá pro lidské tělo příliš vstřícně. Je to bodlák, který dorůstá až do dvoumetrové výšky. Neměli bychom se mu ale vyhýbat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.