Ať se nejdřív přejmenuje soudruh Gottwald, řekl tatínek na návrh počeštit příjmení, vypráví historik umění Petr Wittlich
Petr Wittlich je kunsthistorik, emeritní profesor Univerzity Karlovy, autor a spoluautor celé řady monografií, třeba Česká secese, Bohumil Kafka – příběh sochaře nebo Horizonty umění. Narodil se 23. května 1932 v Českých Budějovicích. V nich chodil do obecné školy, měšťanskou školu pak navštěvoval v Táboře a v Táboře a Budějovicích také začal svá studia na reálném gymnáziu.
Rodiče Petra Wittlicha byli divadelníci. Jeho tatínek pro divadlo používal přezdívku Vilský, stejně tak někteří sourozenci, kteří hráli s ním. „Začátkem třicátých let otec založil vlastní divadelní skupinu, která se jmenovala Dobrá opereta. S ní sjezdil celou zem,“ vzpomíná Petr Wittlich.
Se svým občanským příjmením otec kunsthistorika narazil v padesátých letech, kdy byla snaha vymazat všechno, co zavánělo němčinou. „Tehdy se také odehrála taková zajímavá anekdota kolem našeho jména. Soudruzi otci navrhovali, aby si počeštil příjmení. To by nebyl problém, protože používal právě ten pseudonym Vilský, tak se klidně mohl jmenovat tak. Jemu se ale nelíbilo, že na něj tolik tlačí, a řekl jim, ať se nejdříve přejmenuje soudruh Gottwald, pak se přejmenuju i já. A najednou bylo ticho,“ usmívá se Petr Wittlich.
Po válce se Wittlichovi odstěhovali z jižních Čech do Plzně a v roce 1949 pak do Prahy. Tam v roce 1951 začal Petr Wittlich studovat dějiny umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy.
Po jejich absolvování zůstal na fakultě jako učitel. „Nějak jsem tam zostal, takže jsem nakonec učil dějiny umění na filozofické fakultě šedesát let,“ říká jeden z předních odborníků na secesi.
Vzpomínky Petra Wittlicha na dětství a mládí si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
Jeho předkové po generace udržovali provaznické řemeslo, on se stal učitelem. Doba se změnila, říká
Historicky je rod Jiskrů z Trhových Svinů, vysvětluje syn posledního kaplického provazníka Ferdinand Jiskra. Ve Svinech vyrostl ještě jeho otec, pak s řemeslem musel jinam.
-
Ani nevěděl, co to Koh-i-noor je, ale šel se zeptat na práci. Dnes Vlastislav Bříza firmu vlastní
Vlastislav Bříza do Českých Budějovic přišel víceméně náhodou. Narodil se v Chrudimi, vystudoval v Praze a jako čerstvý absolvent se zprvu ucházel o zaměstnání v Motoru.
-
Folk považuji za nejsvobodnější muziku v této zemi, říkal hudebník Vojta Zícha
Zemřel Vojta Zícha, excelentní muzikant, hráč na banjo, různé typy kytar, dobro, ukulele a další nástroje, opravdová legenda jihočeského folku a bluegrassu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.