Ani nevěděl, co to Koh-i-noor je, ale šel se tam zeptat na práci. Dnes Vlastislav Bříza budějovickou firmu vlastní
Vlastislav Bříza se do Českých Budějovic dostal víceméně náhodou. Narodil se v Chrudimi, přestěhoval do Hradce Králové, vystudoval v Praze a jako čerstvý absolvent vysoké školy se zprvu ucházel o zaměstnání v budějovickém Motoru.
„Jenomže do Motoru mě nevzali, a tak jsem šel městem podle plánku a najednou vidím nápis Koh-i-noor. Přiznám se, že jsem ani nevěděl, co to je. Ale šel jsem se zeptat, jestli by mě nevzali jako konstruktéra. Řekli, že konstruktéra potřebují, a tak mi dali práci,“ vzpomíná nynější majitel firmy Koh-i-noor Hardtmuth.
Byla to rozhodující událost v životě Vlastislava Břízy. I on sám připouští, že ačkoli v životě vyznává zásadu, že podnikatel potřebuje vizi, tak až do roku 1999 jej absolutně nenapadlo, že by Koh-i-noor někdy koupil. Dokonce ze své původní pozice odešel a dvanáct let v podniku nepracoval.
„Naplňoval jsem svoji vizi, ale vizi, že budu velmi úspěšným manažerem, který má vedle své práce ještě půjčovnu loděk a malý hotel. A to že mi bude pak v důchodu stačit,“ říká Vlastislav Bříza. Právě s půjčovnou lodiček totiž začal po roce 1989 podnikat.
Čtěte také
V roce 1994 byl osloven, aby se do Koh-i-nooru vrátil, a to na post ředitele.
Pak přišla výzva v podobě možnosti odkoupení firmy. „Dodnes se skláním před manželkou, protože musela podepsat směnku na miliardu. Ručili jsme vším, co jsme měli, zbyly by nám jen snubní prstýnky a tisíc korun. Za sedm let jsem to splatil, ale bylo to krušných sedm let,“ vypráví Vlastislav Bříza.
Za mnohé podle svých slov vděčí dědovi i otci a také se to snaží předat dál synům a vnoučatům. Jako vystudovaný strojař je stále věrný technice a ve své sbírce má jak staré automobily, tak i naprostou novinku, elektromotorku.
„Vždycky je krásné spojit historii a to, co je nové. A tím je to cesta vpřed. Máte tu dva vektory a čím víc je sblížíte, tím je výslednice delší,“ dodává.
Celý rozhovor s podnikatelem Vlastislavem Břízou si poslechněte v cyklu Jihočeši online.
Související
-
V infekčním lékařství prý už není co objevovat. To byl velký omyl, vzpomíná primář Václav Chmelík
Infekce již mnohokrát psaly dějiny lidstva. Úseky historie jsou spojeny s morovými ranami, epidemie se pravidelně vrací. To říká Václav Chmelík, lékař a emeritní primář.
-
Po revoluci založila první salon se svatebními šaty v Budějovicích. Vozila je na kole a prala doma
Iva Heindlová patřila mezi výrazné osobnosti podnikatelského života v Českých Budějovicích. Její příběh byl v té době plný nečekaných událostí, zavedl ji na různá místa.
-
Kdy se člověk stává „Budějčákem“? Když ve městě stráví dvacet let, odpovídá fotograf Milan Binder
Milana Bindera už v dětství okouzlily historické pohlednice Českých Budějovic. Sbíral je s tatínkem. Později k nim začal pořizovat snímky stejného místa v současnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.