S novými pravidly pro trasování pozitivně testovaných na covid hygienikům práce neubylo

20. leden 2022 08:25

S nařízeným testováním ve firmách se změnila také pravidla pro trasování kontaktů lidí nakažených covidem-19. Krajské hygienické stanice se při trasování zaměřují primárně na děti od šesti do osmnácti let, dále seniory ve věku od 65 let a také na zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Na první pohled by se mohlo zdát, že hygienikům ubylo práce. Některým ale trasování stále zabírá většinu času.

Stejně jako více než dvě desítky jejích kolegů z epidemiologického odboru krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích i Štěpánka Smolenová musí trasování kontaktů skloubit se svou běžnou pracovní činností.

To je podle ní dost náročné. „Je to těžké, doufáme, že už tomu bude konec. Pozitivních je denně čím dál tím více, každý rozhovor je jiný, lidé se hodně ptají,“ popisuje.

S trasováním tu proto pomáhají kolegové z jiných odborů i příslušníci hasičského záchranného sboru. Průměrný počet obvolaných lidí za den se dá určit jen velmi těžko. „Každý den je jiný počet, záleží, kolik je dotazů, mailů,“ potvrzuje Štěpánka Smolenová.

Čtěte také

Zatímco ve věkové kategorii nad 65 let jsou teď denní přírůstky nakažených na jihu Čech relativně nízké, děti ve věku od 6 do 18 let představují 30 až 35 procent všech nakažených v kraji. „Výskyty jsou poměrně vysoké. Možná je to také ovlivněno tím, že pozitivní antigeny u dětí, ač bezpříznakových, se nám PCR testem potvrdí,“ uvádí ředitelka epidemiologického odboru Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Hana Bendíková.

Lidé mezi 18 a 64 lety věku by se v případě nákazy či kontaktu s pozitivním měli sebetrasovat pomocí formuláře. „Za první dva dny tohoto týdne nahlásily firmy v Jihočeském kraji celkem 521 pozitivně testovaných zaměstnanců,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Spustit audio

Související