Rozhlas odhaluje způsob hereckého myšlení, protože chybí obličej i gesta, vzpomínají Hana Bauerová a Josef Bulík na archivní nahrávce
Ve Vltavínu opět otevřeme rozhlasový archiv a zaposloucháme se do vzpomínek hereckých manželů Hany Bauerové a Josefa Bulíka. Připomeneme šlechtický rod Čabelických ze Soutic, věznění kata a jeho manželky v Táboře a podruhé navštívíme pohraniční pásmo v Cetvinách.
Na jaře roku 1996 vznikla nahrávka, kterou pořídil redaktor Jaroslav Klíma se dvěma jihočeskými hereckými osobnostmi a také manželi Hanou Bauerovou a Josefem Bulíkem. Hana Bauerová se narodila 5. února 1931 a Josef Bulík 22. března 1925.
A tak jejich společné vzpomínání připomínáme zhruba v polovině času mezi jejich narozeninami, tedy oním 5. únorem a 22. březnem. Celé vyprávění začíná vzpomínkami na otáčivé hlediště v Českém Krumlově a dost mimořádné zážitky, které se jim tam přihodily.
Ale řeč přijde i na rozhlas a práci s mikrofonem. Ten podle slov Hany Bauerové odhaluje způsob hereckého myšlení, protože herec v rozhlase nemá k dispozici ani obličej, ani gesta.
„Mikrofon reprodukuje tvůj vnitřní svět. U mikrofonu zjistíš, jakým způsobem jsi schopen herecky myslet,“ říká v archivním rozhovoru mimo jiné Hana Bauerová.
Související
-
Bývaly doby, kdy kominíci museli skutečně prolézt komínem, aby jej vyčistili
Víte, jak vzniklo pořekadlo, které praví, že kominík přináší štěstí? V pořadu Vltavín to vysvětlí Josef Bažant, místopředseda spolku pro založení muzea kominického řemesla.
-
Masky bývají napříč věky a kontinenty velmi podobné. U nás jim patří období masopustu
Magazín Vltavín bude o maskách a masopustních rejích. Projdeme si s historikem a etnografem Janem Šimánkem historii a význam nejenom masopustních masek.
-
Při rekonstrukci kostela v Čejeticích na Strakonicku objevili unikátní gotické malby
Pro někoho je to jen změť čar, ale původně v kostele svatého Havla v Čejeticích na Strakonicku vymaloval neznámý středověký malíř biblické výjevy z posledních dnů Krista.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.