Prkno sbližuje, zjistil Jakub Novotný. Skateboarding pak i vědecky zkoumal, a to ve vzdáleném Jordánsku
Jakub Novotný je ilustrátor, tiskař, módní tvůrce a skejťák. Navíc ale i kulturní antropolog. Táborský rodák absolvoval blízkovýchodní studia na filosofické fakultě Západočeské univerzity. Země Blízkého východu pravidelně navštěvuje a podílí se tam na projektech, ve kterých všechny své profese a zájmy snoubí. A co je nejzajímavější, skateboarding vědecky zkoumá.
Ze všeho nejdřív přišel na to, že prkno spojuje národy. „Poprvé jsem do toho regionu cestoval v roce 2006 s rodiči. Bylo to do Turecka, konkrétně Istanbulu. A tam jsem si poprvé vyzkoušel, že mohu jít sám do skateparku nebo na místa ve městě, kde se schází skejťácká komunita, a velice snadno najdu nové přátele,“ líčí.
Po studiích byl už Jakub Novotný schopen komunikovat nejen skrze skateboard, ale i jazyk. Ovládá totiž arabštinu. „Právě za ní – a samozřejmě i za skejtovou komunitou – jsem se na Blízký východ znovu vypravil. Nejprve to bylo v roce 2013 do Libanonu, za rok a půl následovalo Jordánsko a pak jsem jel ještě do Palestiny,“ vypráví.
V Jordánsku strávil nejvíc času, a to kvůli diplomové práci, která se zaměřovala právě na skateboardovou kulturu v hlavním městě Ammánu. „Tamní komunita je velmi malá. Bylo zajímavé sledovat vlivy z celého světa, které se tam prolínaly. Část tvořili mladí lidé, kteří předtím žili v zahraničí a tu kulturu přivezli. V nultých letech, kdy se skejtování v Jordánsku začalo rozvíjet, to byla kosmopolitní, transnacionální komunita, kde všichni hovořili plynně anglicky,“ popisuje skejťák a kulturní antropolog v jednom.
V době, kdy v Ammánu pobýval, začal zároveň vznikat mezinárodní projekt 7Hills Skatepark. A ten jordánskou skateboardovou scénu proměnil. „Tahle iniciativa měla za cíl postavit skatepark i pro děti, které nikdy v zahraničí nebyly, anebo které nedávno přišly ze Sýrie, z Iráku, kde tou dobou zuřil konflikt,“ říká Jakub Novotný.
Čtěte také
Projekt dokázal mezi privilegovanou mládež z místní skateboardové komunity vtáhnout děti z nižších sociálních vrstev. „A za těch devět let, co to sleduji, se to podařilo udržet,“ dodává Jakub Novotný.
Na propojení dětí a mládeže z různých sociálních sfér by se na Blízkém východě rád podílel víc. „Do projektu jsem se tehdy aktivně zapojil, ale pak jsem se k němu vrátil až v rámci doktorátu s kolegou Tomem Critchleym z Londýna. Má podobný akademický zájem, psali jsme spolu studii, která se věnovala tomuto fenoménu, způsobům využívání a přetváření veřejného prostoru a tomu, co si z toho jako společnost můžeme odnést,“ říká.
Dizertační práce ovšem nakonec nevznikla. „Ve finále bylo nesmírně těžké skloubit profesi s akademickým výzkumem, takže v rámci zachování duševního zdraví jsem to přerušil na dobu neurčitou. Ale rád bych se k tomu ještě vrátil, protože to téma mě velmi zajímá. Prozatím jsem ovšem nedostudovaný doktor, který z dosavadního výzkumu publikoval vědecký článek,“ usmívá Jakub Novotný
Celý rozhovor s kulturním antropologem a skejťákem Jakubem Novotným si poslechněte online.
Související
-
Už žádná oplocená ghetta, místa pro skateboardisty mají být otevřená a vlídná, říkají architekti
Architekti a zároveň milovníci skateboardingu, to jsou Martin Hrouda a Jiří Kotal. Založili U/U Studio a snaží se propojovat veřejný prostor se sportem a relaxací.
-
Lhář se vyhýbá detailům, oběť slovesům a manipulátor vědcům, líčí odborník na psychoanalýzu textu
Sledujete detektivky? Pak už jste se v nich možná viděli, jak kriminalisté určovali psychologický profil pachatele podle slov, která volí v esemeskách a hlasových zprávách.
-
Pokusy ve sklepě a odvaha se zeptat nastartovaly kariéru vědce, děkana i pankáče Františka Váchy
Jezdí na terénní motorce, pěstuje bonsaje, hraje v punk a zároveň je děkanem Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. František Vácha má za sebou i kariéru politickou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...