Lhář se vyhýbá detailům, oběť slovesům a manipulátor vědcům, prozrazuje odborník na psychoanalýzu textu
Sledujete detektivky? Pak už jste se v nich možná viděli, jak kriminalisté určovali psychologický profil pachatele podle slov, která volí v esemeskách a hlasových zprávách. Něčím podobným se zabývá psychoanalýza textu. Té se věnuje Dalibor Kučera z katedry psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Pozná se z naší mluvy například to, že lžeme? „Lži v komunikaci jsme se snažili věnovat velkou pozornost. Existují studie, které odkazují na to, že skóre lživosti souvisí s tím, jak lidé využívají některé specifické tvary nebo do jaké míry jsou konkrétní,“ odpovídá Dalibor Kučera.
Nekonkrétnost podle něj souvisí s tím, že lhář si o situaci vymýšlí. „Málo ji zná, a tak se nepouští do takových detailů. Je ale velký rozdíl mezi tím, jestli jste lhář amatér, nebo přesvědčivý lhář, který má svou lež promyšlenou. Ten, když třeba nabízí nějaký výrobek, vědomě o něm lže, ale už to má tak automatizované, že nedělá chyby, jakých se dopouští neprofesionální lhář,“ líčí.
Podle psychoanalytika řeči je také složité určit, co je vůbec lež. „Jsou lži malé, a těch je spousta, jako například: ‚Tobě to sluší'. A pak jsou vysoce komplikované lži, kdy lžete třeba o tom, kde jste byli večer a co jste všechno dělali,“ usmívá se Dalibor Kučera.
Výzkumy uskutečněné na anglickém jazyce se týmu jihočeských vědců na češtině potvrdit nepodařilo. „My jsme žádný vztah mezi obecným skóre lživosti a charakteristikou textu nenašli. Lidé, kteří mají vyšší sociální žádoucnost, to znamená, že se snaží jevit ostatním v lepším světle, nám nevykazovali žádná specifika v textu. Předpokládali jsme, že jejich vyjadřování by mohlo být komplikovanější, ale není tomu tak. S lhaním to zkrátka není lehké,“ dodává Dalibor Kučera.
Čtěte také
Ještě složitější je to pro výzkumníky s manipulací. Právě manipulátor se velmi dovedně vyjadřuje, jeho zájmem je uvádět ostatní v omyl a dovádět je tam, kam potřebuje. „Brilantní manipulátoři jsou výjimkou v populaci, pár predátorů ve stovce najdete, ale je nepravděpodobné, že by se do našeho výzkumu dostali. Oni by se ho ani neúčastnili. Mně by se taky nechtělo, kdybych svůj byznys stavěl na tom, že jsem schopný manipulátor s jazykem, aby to někdo zkoumal a mé vzorce odhalil,“ uvažuje psycholog.
Naopak oběť by se podle Dalibora Kučery v psychoanalýze textu vysledovat dala. „Odraz lítosti, submisivity nebo strachu bychom dokázali identifikovat. Jedním z nejlepších ukazatelů nejistoty, podřízenosti či sklíčenosti jsou podstatná jména a slovesa a jejich poměr. Lidé v této situaci využívají méně dynamický text, to znamená méně sloves a více podstatných jmen. Místo: ‚Nejradši bych ho potrestal' řeknou třeba: ‚Zasloužil by potrestání'. Nebo: ‚Potrestání je namístě', což je ještě pasivnější,“ nastiňuje Dalibor Kučera.
Celý rozhovor o moderní psychoanalýze textu s Daliborem Kučerou si poslechněte online.
Související
-
Sebevražedné sklony, poškozování, poruchy příjmu potravy. Vážných problémů mládeže přibývá
Mají úzkosti, deprese, ubližují si nebo pro ně život nemá cenu. A to jim je teprve „náct“. Zároveň chybí psychiatři a čekací doby u psychologů jsou dlouhé. Existuje řešení?
-
Pokusy ve sklepě a odvaha se zeptat nastartovaly kariéru vědce, děkana i pankáče Františka Váchy
Jezdí na terénní motorce, pěstuje bonsaje, hraje v punk a zároveň je děkanem Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. František Vácha má za sebou i kariéru politickou.
-
Počítačové hry přináší i mnoho dobrého. Někdy je lepší děti v hraní spíš podporovat, říká psycholog
Psychologií gamingu neboli hraní počítačových her se zabývá Jakub Staněk z pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Zajímá ho nejen volnočasové, ale i profesionální hraní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka