Příběhy sedmi osobností připomínají na budějovickém náměstí události 17. listopadu 1989

30. říjen 2019 08:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava Nezapomeňme na českobudějovickém náměstí připomíná dění před Sametovou revolucí a těsně po ní

Helena Faberová, Vladimír Špidla, Karel Skalický. Jména těchto osobností se v jižních Čechách pojí s odporem proti komunistickému režimu a událostmi 17. listopadu 1989.

Dění před Sametovou revolucí a těsně po ní teď připomíná výstava s názvem Nezapomeňme na českobudějovickém náměstí.

Výstavu připravila Paměť národa. „Vzkaz, který vysíláme, zní, že nesmíme zapomínat na to, že se máme zabývat věcmi kolem sebe, máme být aktivní a odvážní,“ připomíná šéf jihočeské pobočky Tomáš Trantina.

Ilustruje to sedm životních příběhů pamětníků z Českobudějovicka. Kromě jejich medailonků přináší výstava i pohled do širších souvislostí. „Zasazujeme do kontextu, proto panely vysvětlují, co se dělo v Praze a co konkrétně v Českých Budějovicích,“ dodává Tomáš Trantina.

Čtěte také

Jedním ze studentských vůdců na místních vysokoškolských kolejích byl Martin Ehrlich. „Ta vzdálenost od Prahy nám nedovolovala se úplně hned zapojit, protože jsme nevěděli, co se děje. Věděli jsme, že někdo stávkuje, ale jasnější to bylo, až když se někteří kolegové vypravili do Prahy,“ vzpomíná.

Vysokoškoláci se tak v Budějovicích sešli v menze v pondělí 20. listopadu a tehdy založili stávkový výbor.

Výstava s názvem Nezapomeňme zůstane na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. do 17. listopadu.

Spustit audio

Související