Příběh pianisty, který se navzdory vážnému zranění prstu stal velkou hvězdou
Vlídné tóny jsou tentokrát spojeny s pianem, chytlavými instrumentálkami a jejich mistrem Russem Conwayem. Občanské příjmení tohoto rodáka z anglického Bristolu bylo Stanford, také se jím podepisoval pod četné skladby.
Už jako školák hrál na piano a zpíval ve sboru katedrální školy ve svém rodišti. Za druhé světové války bojoval ve službách královského námořnictva. Byl dokonce vyznamenán za vynikající službu při odstraňování min v Egejském moři.
Je hořce kuriózní, že Russ Conway nedošel k úhoně na poli válečném, nýbrž při obyčejné denní činnosti. Při krájení chleba si totiž uřízl část prstu.
V armádě vydržel až do 50. let, kdy se dal navzdory nešťastnému zranění ruky na dráhu muzikanta. Začal od píky v nočních klubech, ale záhy asistoval v roli pianisty několika zpívajícím hvězdičkám – mezi jinými i Dennisu Lotisovi.
Čtěte také
Dostal se tak do soukolí hudebního průmyslu, z čehož vyplynula i možnost samostatně se uplatnit. Podnět k tomu dala v roce 1957 smlouva s firmou Columbia a spolupráce s několika anglickými divadly.
Na přelomu 50. a 60. let měl Russ Conway řadu hitů (Roulette, Side Saddle, China Tea a další) a dokázal posluchačsky nenáročnými, zvonivými melodiemi oslovit značné množství lidí. Jeho desky vycházely v neobvykle vysokých nákladech, navíc byl hojně zvaným hostem mnoha rozhlasových a televizních show.
Sestup z hvězdných výšin pro Russe Conwaye nebyl příjemný. Dost pil, prý vykouřil 80 cigaret denně a trpěl nervovými problémy. Dokonce se zhroutil přímo na pódiu. V posledních letech života bojoval s rakovinou. Russ Conway, který se nikdy neoženil, zemřel v listopadu roku 2000 ve věku 75 let.
Související
-
Jak se melodie z reklamy na dlouhé cigarety stala instrumentálním hitem
Stávalo se, a ani dnes to není úplně výjimkou, že některé posluchačsky chytlavé instrumentálky měly původ v rozhlasové a zejména v televizní reklamě.
-
V pravé poledne, melodie z filmu Kmotr nebo Mozartova Malá noční hudba s Josefem Vobrubou
U příležitosti nedožitých 90. narozenin slovutného dirigenta, aranžéra i autora Josefa Vobruby vás v pořadu Vlídné tóny zveme k poslechu nahrávek, na kterých se podílel.
-
Fausto Papetti se svým saxofonem konkuroval velkým hvězdám italské pop music
Saxofonista Fausto Papetti se po několik desetiletí umisťoval na nejvyšších příčkách prodejnosti alb doma v Itálli. O jeho desky byl ale velký zájem po celé západní Evropě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.