Při obnově Staré radnice v Táboře přestěhovali strop z 16. století

Ze Staré radnice v Táboře mizí lešení. V nové kráse se už ukazuje věž, která dostala břidlicovou střechu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ze Staré radnice v Táboře mizí lešení. V nové kráse se už ukazuje věž, která dostala břidlicovou střechu

Rekonstrukce Staré radnice na Žižkově náměstí v Táboře spěje do finále. V nové kráse se turistům a návštěvníkům ukazuje věž, která dostala břidlicovou střechu. Na východní straně je už vidět i pozlacený ciferník s jednou rafikou a čtyřiadvacetihodinovým cyklem.

Nejdůležitější restaurátorské práce se ale odehrávají uvnitř národní kulturní památky. Náročné prý bylo přesunutí části goticko-renesančního stropu.

„Tohle je strop, který byl ukrytý během minulých období v půdním prostoru, kde byl ponechaný jako fragment něčeho, co už se nebude potřebovat. Byly pod něj vložené barokní klenby a nic se s ním nedělalo. Věděli jsme z průzkumu, že ten fragment tam je, ale byla otázka, jak ho uplatnit v interiéru,“ říká táborský architekt Jan Stach.

Ten navrhl strop z 16. století přesunout do jedné z místností v prvním patře. „Uvědomili jsme si, že je tu jeden prostor, který je plochostropý a vlastně nemá žádné výtvarné pojednání, a že tam by se prostorově strop hodil. Tak jsme udělali takzvaný transfer stropu. Dneska nikdo nepozná, že tady původně nebyl,“ dodává Jan Stach.

Pozornost si zaslouží i rekonstrukce sousedního gotického sálu, který je podle ředitele Husitského muzea Jakuba Smrčky druhým největším v zemi. „Ten první je Vladislavský na Pražském hradě. Je to prostor podobný kostelnímu dvoulodí a na stěnách sálu jsou na některých místech dochovány historické nápisy a vzkazy,“ připomíná.

Vzkazy se týkají složení městských rad v uplynulých staletích v Táboře nebo soudních verdiktů. „Všechny tyto nápisy budou v průběhu rekonstrukce restaurátorsky zafixovány a opravovány, stejně tak jako celý gotický sál,“ dodává Jakub Smrčka.

Rekonstrukce Staré radnice v Táboře má skončit příští rok, na který připadá 600. výročí založení města. Projekt bude stát 45 milionů korun, 85 procent nákladů zaplatí Evropská unie.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související