Prasklá výduť břišní aorty znamená ve většině případů smrt. Riziko hrozí hlavně starším mužům
Ministerstvo zdravotnictví zavádí nový screening pro muže mezi 65 a 67 lety. Sledován je stav jejich břišní aorty. Aneurysma čili výduť centrální tělní tepny totiž patří mezi nejzávažnější onemocnění cévního systému a ohrožuje zvlášť starší muže. V pořadu Zdravíčko o problému mluví Aleš Mokráček, primář primář oddělení kardiochirurgie a cévní chirurgie Nemocnice České Budějovice.
To, že se riziko výdutě týká především starších mužů, je podle lékaře do značné míry dáno geneticky. „To, jak žijeme, dokáže proces výrazně zpomalit, nebo i urychlit. Nezajistí ale, že bychom se tomuto onemocnění vlastní vůlí zcela vzepřeli,“ říká.
„Muži jsou totiž v období mezi dvacátým a šedesátým rokem daleko více napadeni aterosklerózou než ženy, které v jejich produktivním věku chrání hormonální aktivita. Muži takto chráněni nejsou, proto mají méně pružné cévy. Navíc muži bývali historicky častěji kuřáky a mívají vyšší krevní tlak. To se musí někde projevit. A projeví se to vznikem výdutě někde v těle,“ vysvětluje.
Centrální tělní tepna má za normálních okolností průměr zhruba dva centimetry. V místě výdutě se ale obvykle rozšíří o 50 a více procent. „U mužů nad šedesát roků jde asi o čtyři procenta z nich. Záleží na kvalitě cévní stěny a na tlaku, který je uvnitř aorty. Někdo může mít desítky let výduť, která je pořád malá a nemusí zazlobit nikdy. Někomu se vytvoří během půl roku velká výduť a hrozí velkým průšvihem,“ popisuje primář Aleš Mokráček.
Nejzazším rizikem cévní výdutě je to, že praskne. „Záleží na tom, kam a v které své části. Největší riziko je v hrudníku, kde je aorta nejširší a kde je méně chráněna, v těchto případech je úmrtnost extrémní,“ uvádí lékař.
„V břišní dutině, pokud tepna praskne směrem k páteři, kde je určitá drobná fyziologická ochrana, mohou ti lidé prasknutí po určitou dobu zvládnout. Někdy tělo dokáže krvácení do jisté míry kontrolovat a pacient se dostane do nemocnice včas. Nicméně prasknutí aorty, ať k němu dojde kdekoli, člověka vždycky bezprostředně ohrožuje na životě,“ zdůrazňuje.
Čtěte také
Pokud by aorta praskla do hrudníku nebo volné břišní dutiny, tak v podstatě není žádná šance. „Srdeční výdej je pět až šest litrů za minutu, takže kdyby krev takto volně vytékala do břicha, tak o ni člověk přijde do minuty,“ upozorňuje lékař.
A jak se prasknutí břišní aorty projeví? „Člověk často pocítí prasknutí v břiše, kam se vylévá krev, což vede k tlaku a náhlé bolesti. Rychle upadá do šoku, případně i do bezvědomí. Je to tím, že mozek není dostatečně zásobený krví a tělo přestává fungovat. Je to stav, který si žádný lékař s ničím nesplete,“ popisuje Aleš Mokráček.
První pomoc de facto neexistuje, můžeme – a musíme – pouze volat záchrannou službu. Šance na pomalejší průběh a možnou záchranu tu vždycky je. Nicméně je zřejmé, že takovým stavům je nutné předcházet. A právě k tomu směřuje zmiňovaný screening. Muži ve věku 65 až 67 let se do něj mohou zapojit skrze své praktické lékaře, kteří je ke specializovanému vyšetření odešlou. Vyšetřováni jsou ale běžně i všichni ostatní pacienti s nemocemi kardiovaskulárního systému.
Celý rozhovor o rizicích spojených s břišní aortou s Alešem Mokráčkem, primářem primář oddělení kardiochirurgie a cévní chirurgie Nemocnice České Budějovice, si poslechněte v magazínu Zdravíčko.
Související
-
Zavedou chlopeň, aniž by rozřízli hrudník. Miniinvazivní zákroky provádí budějovické kardiocentrum
Lékař Ladislav Pešl v Českých Budějovicích spoluzakládal kardiointervenční pracoviště a později celé kardiocentrum, které dnes čítá péči o srdce, cévy i plíce.
-
Když člověk nedýchá, je nutná masáž srdce. Jinak mu bereme šanci na přežití, upozorňuje záchranářka
K záchraně lidského života jsme povinováni. Podle zákona bychom měli udělat vše, čeho jsme schopni a co nás neohrožuje. Hodí se tedy znát zásady první pomoci zpaměti.
-
Zánět slinivky břišní už není tak nebezpečný jako dřív. Moderní přístroje přináší úlevu bez operace
Samostatné gastroenterologické oddělení vzniklo v nemocnici v Českých Budějovicích na konci 90. let. Dnes je jeho součástí i endoskopické centrum, jedno z mála v republice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.