Zánět slinivky břišní už není tak nebezpečný jako dřív. S moderními přístroji lékaři dokáží pomoci i bez operace
Endoskopie v trávicím ústrojí, tedy vstupování do něj existujícími tělními otvory bez nutnosti řezat, se v českobudějovické nemocnici prováděla už v 70. letech minulého století. V 80. letech došlo i na složitější výkony s využitím kombinace různých vyšetřovacích metod. A v roce 1998 se internistka Olga Shonová zasloužila o vznik samostatného gastroenterologického oddělení.
Dnes je jeho součástí i endoskopické centrum vysoce specializované péče, jedno z nemnoha v České republice. To vede lékař Filip Shon, který na práci své maminky navázal.
Diagnostika trávicího ústrojí se podle něj během let extrémně posunula. „Nejedná se už jenom o diagnostiku, ale i o léčbu. A těch procedur jsou desítky, nástrojů, kterými se to provádí, jsou desítky až stovky,“ říká.
Příkladem může být třeba endoskop. „Původně to byla zcela tuhá, nebo poloohebná hadička se zdrojem světla na konci. Vyšetřující pouhým okem přes tu trubičku koukal do nějaké tělní dutiny. Naproti tomu dnes máme kameru s vysokým rozlišením na konci hadičky, která se dá ohýbat všemi směry. Je tam odsávání, foukání plynu, různé filtry, které zlepšují možnost pozorovat stěnu trávicí trubice zevnitř. Na některých přístrojích je ultrazvuk, takže vidíme i za stěnu, můžeme odebrat vzorek. Rozvoj je neuvěřitelný a baví nás s tím pracovat,“ popisuje Filip Shon.
Čtěte také
Lékaři mohou díky moderním přístrojům například rovnou odstraňovat pokročilé polypy, které už prorůstají do stěny. Vzniklý otvor uzavřou bez nutnosti chirurgického zákroku. „Děláme to mechanicky takovými kovovými klipy. Okraje se k sobě pevně přichytí, během týdne dojde k zahojení a otvor v podstatě zcela zmizí,“ doplňuje Filip Shon.
Endoskopický ultrazvuk pomáhá při zánětu slinivky břišní. „Vedle žaludku vzniká velká zánětlivá kolekce, v níž je hnis, zánětlivý obsah. Po zobrazení endoskopickým ultrazvukem jsme schopni vytvořit takový tunýlek, komunikaci mezi zánětlivou dutinou a žaludkem a ten obsah vypustit. Pacientovi se potom většinou rychle uleví a nemusí podstupovat chirurgický zákrok, který v tomto případě bývá spojen s vysokou nemocností i úmrtností,“ připomíná lékař.
Celý rozhovor nejen o vyšetřování trávicího ústrojí, ale i Crohnově chorobě, potravinových alergiích nebo histaminové intoleranci s gastroenterologem Filipem Shonem si poslechněte v magazínu Zdravíčko.
Související
-
Silná bolest v horní části břicha je typickým příznakem zánětu slinivky. Může jít i o život
Vypadá jako malý pravěký ještěr a přitom je to lidský orgán, který máme uprostřed břicha. Slinivka čili pankreas. Produkuje trávicí šťávy a také životně důležité hormony.
-
Je to Rolls-Royce mezi anesteziemi, říká primář o moderní metodě místního znecitlivění při operacích
Umrtvení pod ultrazvukem a také ultrazvukem navigovaná blokáda, to jsou názvy pro moderní metodu anestezie. Umožňuje zpřesnit místní znecitlivění i při velkých operacích.
-
Obézní lidé a diabetici často mají potíže spojené se žlučníkem. Bolest může být až nesnesitelná
Bolest pod dolním okrajem pravého žebra může značit potíže se žlučníkem. Nevelký orgán je skrytý pod játry. Bolí v případě zánětu, nebo ucpání žlučových cest kamenem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.