Zázračná pilulka na cukrovku neexistuje. Kdo přibývá na váze, vystavuje se riziku, upozorňuje diabetolog

9. červenec 2024

Cukrovka patří k nejrozšířenějším civilizačním chorobám u nás. Nejčastější jsou sice vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol, ale cukrovka je velmi rychle dohání a tyto nemoci spolu souvisejí. Podle diabetologa Ondřeje Vrtala z českobudějovické nemocnice je pacienti často mají všechny dohromady.

Počet diabetiků v Česku stále narůstá. Ve věkové skupině nad 75 let má cukrovku každý třetí. Celkově je v republice momentálně 1,1 milionu diabetiků, z toho naprostá většina má cukrovku druhého typu.

Na internetu přitom koluje reklama, která tvrdí, že stačí spolknout prášek a cukrovkou se trápit nebudeme. „Takhle jednoduché to opravdu není. I pacienti mnohdy žijí v představě, že existuje nějaká kouzelná tabletka, která všechno vyřeší, ale nic takového skutečně není. Obecně na obezitu a cukrovku platí léčba, která se zakládá na třech pilířích, a to je fyzická aktivita, zdravá výživa a pak nějaké léčivé přípravky. Jedno bez druhého prostě nejde,“ reaguje diabetolog Ondřej Vrtal.

Nebezpečí podobných klamavých informací je podle něj právě v tom, že pacienti budou stále tloustnout, nebudou se hýbat, budou jíst vše a myslet si, že pak dostanou zázračný lék a všechno bude v pořádku. „To je ale pouze klamavá reklama a jsou to vyhozené peníze,“ upozorňuje.

Čtěte také

Čím je pacient obéznější a přijímá více kalorií, tím vyšší je pravděpodobnost, že onemocní cukrovkou druhého typu. „Nelze ale říci, že pokud je pacient tlustý, dostane cukrovku. Velmi často, a covid to ukázal, nezáleží na absolutní váze, ale zásadní je, že pacient nabírá váhu. Když někdo najednou přibere několik kilo, a to stále ještě může mít normální váhu, výrazně se zvyšuje riziko cukrovky,“ vysvětluje Ondřej Vrtal.

To může být problém třeba žen po menopauze. „To je bohužel rizikové období téměř na všechno, nejenom že mnohé pacientky tloustnou a mohou onemocnět cukrovkou, ale začíná se i více ukládat cholesterol do stěn cév a podobně. Co se týče zdraví, je to opravdu rizikové období,“ potvrzuje diabetolog.

„Můžeme proti tomu bojovat tak, že to budeme zpomalovat. To znamená, že se budeme snažit žít zdravě, dbát na vhodnou životosprávu a pohyb,“ dodává.

Celý rozhovor o cukrovce s Ondřejem Vrtalem z Diabetologického centra Nemocnice České Budějovice si poslechněte v magazínu Zdravíčko.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.