Když člověk nedýchá, je nutné zahájit srdeční masáž. Jinak mu bereme šanci na přežití, upozorňuje záchranářka
K záchraně lidského života jsme povinováni. Podle zákona bychom měli udělat vše, čeho jsme schopni a co nás neohrožuje. Dnes máme pro první pomoc řadu návodů, velmi praktická je mobilní aplikace Záchranka. Můžeme se ale ocitnout na místě bez signálu, může se nám vybít telefon. Hodí se tedy znát hlavní zásady zpaměti. Absolutním základem je srdeční masáž, kterou je třeba zahájit vždy, když člověk nedýchá.
„Člověka v bezvědomí otočíme šetrně na záda, zakloníme mu hlavu, aby brada směřovala nahoru, a zjistíme, jestli dýchá. Dáme ruku pod žebra na trojúhelník a měli bychom cítit dechové pohyby, sledujeme proud vzduchu z úst a nosu. Ten člověk ale musí dýchat opravdu pravidelně,“ popisuje záchranářka a lektorka Radka Krygarová.
Objevit se může také lapavé dýchání. „K tomu dochází při náhlé zástavě oběhu. Člověk se najednou skácí a laici mnohdy nedokáží určit, jestli normálně dýchá. Lapavé dechy vypadají, jako když kapr lapá po vzduchu, ale není to dechová aktivita. Je to vlastně doznívající náznak té dechové aktivity,“ upozorňuje záchranářka. V tomto případě je také nutné zaklonit hlavu pacienta, a pokud nezačne dýchat pravidelně, zahájit srdeční masáž.
Při srdeční masáži stlačujeme hrudník rychlostí 100 až 120 stlačení za minutu do hloubky pěti centimetrů u dospělého člověka. A kde? „Tam, kde máme ten ďolíček na krku, sjedeme dolů k místu, kde končí hrudní kost. To je délka naší hrudní kosti. A uprostřed délky hrudní kosti stlačujeme při srdeční masáži srdce tak, abychom zajistili jeho práci jako pumpy,“ odpovídá Radka Krygarová.
Taková pomoc je podle ní nenahraditelná. „Je třeba, aby zabrali lidé, kteří jsou na místě. My jako záchranná služba se samozřejmě snažíme přijet co nejrychleji, ale vždycky to nějakou dobu trvá. A pokud člověka se zástavou necháme bez pomoci, bereme mu šanci na přežití. Ti hrdinové, kteří hlavně pomáhají, jsou lidé na místě, kteří se odhodlají k resuscitaci,“ dodává.
Celý rozhovor o první pomoci se záchranářkou Radkou Krygarovou si poslechněte v magazínu Zdravíčko.
Související
-
Máte aplikaci Záchranka? A bojíte se ji použít? Dovolat se omylem prakticky nejde, říká záchranářka
Hlavně, ať to omylem nezmáčknu – to je jedna z nejčastějších obav uživatelů mobilní aplikace Záchranka. Chytré tlačítko dokáže rychle přivolat pomoc.
-
Někteří lidé totálně rezignují na své zdraví, sami sobě tak snižují šanci, říká kardiolog
Na kardiovaskulární choroby umírá v civilizovaném světě zdaleka nejvíc pacientů. Je to víc než na rakovinu, než na covid a jiné infekce, jak potvrzuje lékař Richard Češka.
-
Na napravení škod po mrtvici má pacient půl roku. Pak už každé zlepšení vyžaduje mnoho úsilí
Když už měl člověk tu smůlu a postihla ho mrtvice, touží se alespoň znovu zapojit do života a být samostatný. To jde, pokud investuje čas a síly do neurorehabilitace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.