Použití zvířecí kůže jsem si musela obhájit i sama před sebou, přiznává brašnářka. Pracuje jen s materiály, které jsou odpadem

14. květen 2024

Kateřina Lišková z Českých Budějovic navrhuje a vyrábí kožené doplňky. Má vlastní autorskou dílnu, kterou pojmenovala podle latinského názvu lišky obecné, tedy Vulpes Vulpes. Aktuálně se chystá na Písecký víkend módy a designu, který slibuje jedinečnou přehlídku udržitelných značek a výběrových produktů.

„Teď jsem připravovala kolekci pro fotografa, a tu využiji rovnou i v Písku. Letos se tam poprvé zúčastním i přehlídky, kde budu prezentovat své věci společně s jednou českou módní značkou. Tomu jsem kolekci přizpůsobila. Oblečení bude v jarních tónech, a tak jsem pracovala s přírodními odstíny, bílou barvou, použiji i plátěné tašky s koženými uchy. Spoustu dalších kabelek, včetně mých oblíbených v černé, mám připravenou i pro následný design market,“ prozrazuje Kateřina Lišková.

Páteční módní přehlídku uvede v Písku Světlana Witowská. Letošní ročník podpoří i vítězka StarDance Darija Pavlovičová a její herecká kolegyně Natálie Halouzková, ambasadorky projektu. Design market naváže v sobotu v Palackého sadech. „Jedu tam potřetí, takže vím, že je to moc fajn akce. Velmi příjemná, bohatší, než jsou lidé zvyklí. Je tam i kulturní program a vstup je zdarma,“ zve módní tvůrkyně.

Podtitulem letošního Píseckého víkendu módy a designu je oslava české módy a řemesla, ale také udržitelnosti. Co si tedy autorka kožených doplňků Kateřina Lišková myslí o využití přírodní kůže? „Já jsem si tímhle uvažováním musela také projít, protože občas jezdím na akce, které mají ekologický podtext. A musela jsem si to použití zvířecí kůže obhájit i sama před sebou. Jsem bývalá vegetariánka a sama jsem si říkala, abych to nevydržela jen do prvního útoku ekologických aktivistů,“ odpovídá.

Čtěte také

O kůžích, se kterými pracuje, si tedy zjistila podrobnosti. „Mohu garantovat, že jsou to všechno materiály z Evropy a že se jedná ve všech případech o odpad ze živočišné výroby, z produkce masa. A já maso jím a když si jdu koupit boty, tak si koupím kožené,“ říká brašnářka.

Zároveň poukazuje na neocenitelné vlastnosti přírodní usně. „Dlouho vydrží. Já sice nedávám doživotní záruku jako někteří tvůrci, ale když se člověk o kabelku stará, tak mu vydrží určitě patnáct let. A nemusí si pořád dokola kupovat koženkové, které se za rok rozpadnou,“ připomíná.

I v trvanlivosti výrobku a šetrném zacházení s materiálem, který by jinak skončil v kafilerii, je udržitelnost. Ocenit to můžete na Píseckém víkendu módy a designu 17. a 18. května, jehož mediálním partnerem je Český rozhlas České Budějovice.

Celý rozhovor s brašnářkou Kateřinou Liškovou si poslechněte online.

Spustit audio

Související