Pokud krmíme akvarijní ryby živou potravou nalovenou v přírodě, hrozí zavlečení parazitů

Důležitou otázkou pro všechny akvaristy je správné krmení rybiček. Je třeba jim dodat základní látky pro udržení metabolismu a růst, tedy bílkoviny, cukry, tuky, minerální látky a vitamíny.

Podle Josefa Matěny z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích jsou dospělé akvarijní ryby poměrně přizpůsobivé.

„Pro běžnou akvaristiku, kdy máme doma nádrž jen jako dekoraci, se postupem času vybral sortiment nejčastěji chovaných ryb. Můžeme sem zařadit živorodky, tetry, parmičky, labyrintky, cichlidy a sumce. To jsou ryby potravně plastické a většinou u nich vystačíme s nějakým průmyslově vyráběným krmivem,“ uvádí.

V současné nabídce, která je velice široká, je možné vybrat krmivo speciálně pro jednotlivé druhy. „Je to velký průmysl, krmiva mohou být obohacována vitamíny, jsou velikostně přizpůsobena rybám, kterým se podávají. Můžou být ve formě tablet, vloček, granulí a pro dospělé ryby je to plnohodnotná potrava,“ komentuje Josef Matěna.

Většina starších akvaristických knih uvádí, že ideální je živá potrava, která se loví ve velkých vodách. Podle Josefa Matěny to ale má svá rizika. „Hrozí zavlečení parazitů a nemocí. I v přírodě má každá zdravá ryba nějaké parazity, ale žije s nimi v rovnováze. Pokud se akvarijní ryby krmí živou potravou lovenou v přírodě, tak je potřeba, aby byly v tak dobré kondici, že se případně zavlečeným parazitům ubrání samy. Když už dojde na léčení, je to vždycky problém,“ vysvětluje.

Čtěte také

V přírodě můžeme nejčastěji jako živou potravu pro rybičky nalovit zooplankton. „Řada rybníků je ale soukromých a můžeme narazit na problém s majitelem. Dále mezi živou potravu patří larvy hmyzu, ale protože žijí často v znečištěných vodách, je tam určité riziko kontaminace. Totéž platí o nitěnkách, žížalách a červech,“ upozorňuje Josef Matěna.

Obecně je podle něj lepší krmit častěji malými dávkami. „To si každý musí odzkoušet podle toho, jaké ryby má. Krmivo, které spadne na dno, některé ryby vyberou, ale pokud se začne rozkládat, je to špatně, spotřebovává kyslík a vznikají látky, které škodí,“ doplňuje.

Tématu krmení akvarijních rybiček se věnuje magazín Máme rádi zvířata. Dále přináší další díl seriálu Za jihočeskými rybníky a rybníkáři o Jakubu Krčínovi z Jelčan a Sedlčan, informace o významu remízků a krmných pásů a nahlédnutí do časopisu Česká myslivost z roku 1906, kde se píše, která sladkovodní ryba chutná nejlépe.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.