Plasty a papír budou odkládat hned před dům. Strmilov zavádí nový systém třídění odpadu

3. listopad 2019 09:18

Strmilov na Jindřichohradecku mění systém třídění odpadu. Lidé už nebudou chodit k barevným kontejnerům, ale plasty, papír nebo kovové obaly odloží před dům v pytlích s čárovým kódem.

Radnice nechá odpady od domů odvézt a za vzorné třídění ještě nabídne slevu na poplatku. Inspiraci město našlo u dalších obcí na Jindřichohradecku.

Množství vytříděného odpadu jednotlivých domácností mapuje už například Jarošov nad Nežárkou. Na každém pytli je unikátní čárový kód, pod kterým odpad domácnosti načte na její účet.

Před dvěma roky tento systém zavedla i Deštná. To, že objem vytříděného odpadu roste, potvrzuje podle starosty Davida Šaška i statistika, kterou si město vede.

Nově bude tříděný odpad přímo od domů svážet i Strmilov. Slibuje si od toho, že se podaří snížit náklady na likvidaci odpadů. Každý obyvatel teď platí za svoz odpadu 500 korun ročně, město přesto doplácí dalších zhruba 500 tisíc korun.

Čtěte také

To by se s větším tříděním odpadů mělo změnit. „Například u papíru je velký cenový rozdíl, když ho máme v popelnicích a když ho vytřídíme,“ připomíná starosta Martin Novák.

Třídění odpadu nebude povinné, ale přinese výhody. „Nebudeme nikoho nutit třídit, ovšem ti, co to dělat budou, dostanou slevu na poplatcích,“ říká starosta.

Například v Deštné už odpady do pytlů třídí téměř 84 procent domácností. Ty nejlepší můžou mít poplatek za svoz odpadu až o třetinu nižší než jejich sousedé, kteří plasty, papír a další suroviny netřídí vůbec.

Spustit audio

Související