Pavel Kroneisl: Žena a bomba
Když jsme kdysi budovali náš domek u Lipna, dával jsem pozor na to, abychom nebyli odkázáni pouze na jeden druh energie. Tak máme kamna na dříví, pomocné elektrické přímotopy a sporák na propan butan.
Propanbutanovou bombu je třeba, když dojde plyn, vyměnit. Však to znáte. Mimochodem - je zajímavé, jak se v průběhu uplynulých desetiletí měnily normy pro umístění té desetikilové bomby.
Když stavěl můj táta domek ve Svatému Janu, musel bombu umístit mimo objekt. Já jsem ji o třicet let později musel dát do jiné místnosti, než byl spotřebič. No, a dneska už ji můžete mít hned vedle sporáku.
Ale proč to všechno povídám? Existuje dost skutečných příkladů i různých povídaček o tom, co explodující plyn dokáže. A právě to měla zřejmě na mysli moje žena, když jí jedné krásné neděle došel plyn v momentě, kdy pekla v troubě maso.
Byla doma sama, tedy přesněji jen se dvěma pejsky. Ale náš jezevčík Black a borderteriér Alf našeho kamaráda Fandy jí byli jako pomocníci málo platní. Ženě tedy nezbylo nic jiného, než se pustit do výměny propanbutanové bomby sama.
A hned na začátku učinila zásadní bezpečnostní opatření. Vzala oba psy a přivázala je na zahradě co nejdále od domku. To proto, aby v případě výbuchu nepřišli k úrazu. Teprve potom se pustila do samotné výměny bomby.
Jak jsem říkal, bombu máme v jiné místnosti než sporák, a tak žádné nebezpečí výbuchu nehrozilo. Ovšem bezpečnost je bezpečnost!
Když jsem se vrátil domů a žena mi celou akci vylíčila, šel jsem se s lehkými obavami podívat, jak je bomba připojena. A zjistil jsem, že naprosto bezchybně! Ani já bych to neudělal líp. A jejími přísnými bezpečnostními opatřeními jsme se v rodině bavili ještě hodně dlouho.
Související
-
Pavel Kroneisl: Vtipné historky
Poslouchal jsem nedávno kamaráda, jak líčil jeden svůj neveselý životní zážitek s takovou dávkou nadsázky a humoru, že jsme všichni kolem doslova řvali smíchy.
-
Pavel Kroneisl: Díra zeje ven
Ondy ráno jsem si chtěl obléci ponožky a zjistil jsem, že je v nich nepatřičný otvor. Ihned mi bleskly hlavou dvě vzpomínky. Jedna na televizní skeč Luďka Soboty.
-
Pavel Kroneisl: A máme podzim
I k nám na Šumavu už dorazil podzim. Buky se touto dobou vždycky nádherně vybarvují a z dálky je na ně úžasný pohled. Zvláště když na horu Vysokou koukne sluníčko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.