Pavel Kroneisl: Vtipné historky

7. listopad 2023

Poslouchal jsem nedávno kamaráda, jak líčil jeden svůj neveselý životní zážitek s takovou dávkou nadsázky a humoru, že jsme všichni kolem doslova řvali smíchy. A při té příležitosti se mi vybavila moje dávná noční můra.

Píchl jsem za deštivého pozdního podzimního odpoledne zadní kolo plně obsazené škodovky. Byla už skoro tma a stalo se to v kopci s dvanáctiprocentním stoupáním. Osádka auta odmítla vystoupit, protože nebylo kam se schovat.

Výměnu píchlého kola za rezervu jsem zvládl v téměř rekordním čase. Ale bezpečné to tedy tehdy vůbec nebylo! Ovšem bavili jsme se touhle historkou ještě hodně dlouho.

A vtipné historky z vojny, která mnohdy vůbec vtipná nebyla, má asi každý chlap, který na ní byl. Když jsme třeba opakovaně poslouchali zážitky z vojny, které nám vyprávěl můj bývalý kolega z rozhlasu, bylo nám někdy až líto, že jsme základní vojenskou službu neabsolvovali s ním. Ostatně i Jaroslav Hašek píše ve svém Švejkovi o hrůzné Velké válce s obrovsky humorným nadhledem.

Když čtete knížky Betty McDonaldové, máte pocit, že skotačila životem v baletních střevíčcích. Ve skutečnosti se často hňápala v bagančatech po kolena v bahně.

Forbíny pánů Wericha a Horníčka aktuální před desetiletími vyvolávají salvy smíchu i dnes a také jsou ve své podstatě o událostech či jevech značně neveselých.

Ale je to všechno chytrý humor, který, jak se mi zdá, poněkud z našeho života mizí. Dlouho jsem například neslyšel dobrý vtip. Vzpomínám si na někdejší televizní sérii  hraných židovských anekdot s přímo královským hereckým obsazením. Byly výborné, a je škoda, že se nic podobného v programu už neobjevuje.

A vidíte, opět mě napadá citát Jana Werich, který říkal: Šašků je ajajajajaj, ale klauni nejsou.

autor: Pavel Kroneisl | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Pavel Kroneisl: Díra zeje ven

    Ondy ráno jsem si chtěl obléci ponožky a zjistil jsem, že je v nich nepatřičný otvor. Ihned mi bleskly hlavou dvě vzpomínky. Jedna na televizní skeč Luďka Soboty.

  • Pavel Kroneisl: A máme podzim

    I k nám na Šumavu už dorazil podzim. Buky se touto dobou vždycky nádherně vybarvují a z dálky je na ně úžasný pohled. Zvláště když na horu Vysokou koukne sluníčko.

  • Pavel Kroneisl: Co s sebou na pustý ostrov

    Nedávno jsem uklízel ve skříni a narazil jsem na hodně staré číslo kdysi velice oblíbeného a řekl bych do jisté míry volnomyšlenkářského časopisu Mladý svět.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.