Pavel Kroneisl: Vtipné historky
Poslouchal jsem nedávno kamaráda, jak líčil jeden svůj neveselý životní zážitek s takovou dávkou nadsázky a humoru, že jsme všichni kolem doslova řvali smíchy. A při té příležitosti se mi vybavila moje dávná noční můra.
Píchl jsem za deštivého pozdního podzimního odpoledne zadní kolo plně obsazené škodovky. Byla už skoro tma a stalo se to v kopci s dvanáctiprocentním stoupáním. Osádka auta odmítla vystoupit, protože nebylo kam se schovat.
Výměnu píchlého kola za rezervu jsem zvládl v téměř rekordním čase. Ale bezpečné to tedy tehdy vůbec nebylo! Ovšem bavili jsme se touhle historkou ještě hodně dlouho.
A vtipné historky z vojny, která mnohdy vůbec vtipná nebyla, má asi každý chlap, který na ní byl. Když jsme třeba opakovaně poslouchali zážitky z vojny, které nám vyprávěl můj bývalý kolega z rozhlasu, bylo nám někdy až líto, že jsme základní vojenskou službu neabsolvovali s ním. Ostatně i Jaroslav Hašek píše ve svém Švejkovi o hrůzné Velké válce s obrovsky humorným nadhledem.
Když čtete knížky Betty McDonaldové, máte pocit, že skotačila životem v baletních střevíčcích. Ve skutečnosti se často hňápala v bagančatech po kolena v bahně.
Forbíny pánů Wericha a Horníčka aktuální před desetiletími vyvolávají salvy smíchu i dnes a také jsou ve své podstatě o událostech či jevech značně neveselých.
Ale je to všechno chytrý humor, který, jak se mi zdá, poněkud z našeho života mizí. Dlouho jsem například neslyšel dobrý vtip. Vzpomínám si na někdejší televizní sérii hraných židovských anekdot s přímo královským hereckým obsazením. Byly výborné, a je škoda, že se nic podobného v programu už neobjevuje.
A vidíte, opět mě napadá citát Jana Werich, který říkal: Šašků je ajajajajaj, ale klauni nejsou.
Související
-
Pavel Kroneisl: Díra zeje ven
Ondy ráno jsem si chtěl obléci ponožky a zjistil jsem, že je v nich nepatřičný otvor. Ihned mi bleskly hlavou dvě vzpomínky. Jedna na televizní skeč Luďka Soboty.
-
Pavel Kroneisl: A máme podzim
I k nám na Šumavu už dorazil podzim. Buky se touto dobou vždycky nádherně vybarvují a z dálky je na ně úžasný pohled. Zvláště když na horu Vysokou koukne sluníčko.
-
Pavel Kroneisl: Co s sebou na pustý ostrov
Nedávno jsem uklízel ve skříni a narazil jsem na hodně staré číslo kdysi velice oblíbeného a řekl bych do jisté míry volnomyšlenkářského časopisu Mladý svět.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.