Pavel Kroneisl: Chvála Šumavy

24. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šumava
0:00
/
0:00

Vydali jsme se před pár dny s partou známých na výlet centrální Šumavou. Najali jsme si autobus, aby nikdo z nás nemusel řídit a všichni jsme se mohli věnovat krásám okolí. Musím říci, že to byla parádní cesta.

Z naší vsi jsme jeli přes Lipno nad Vltavou kolem celého jezera a dále na Kašperské Hory, Klatovy a Domažlice.

Díky aktivitě silničářů a nejrůznějším objížďkám jsme se dostali i na typické  šumavské silničky, a tudíž i do míst, která při zběžné návštěvě tohoto pohoří nepoznáte.

Já jsem Šumavu v 70. a 80. letech projel díky své práci křížem krážem a myslím si, že ji opravdu znám. Tentokrát jsem ale zíral. Už na levém břehu Lipna je znát, jak jednotlivé obce doslova rozkvetly.

Kdo znal před léty třeba Pernek a vidí ho dnes, tak opravdu kouká, jaký je to rozdíl. Stejně tak Černá v Pošumaví, Hůrka, Horní Planá nebo Frymburk.

Jenom jsem cestou přemítal, proč tahle místa nevypadala přitažlivě už tenkrát. Bude to asi i v tom, že teď má všechno svého majitele a ten se holt snaží, aby mu to celé nespadlo na hlavu, a také se chce možná tak trošku vytáhnout před sousedy.

Ona celá Šumava se tak nějak vyloupla do parády. Domy opravené, vyštafírované, předzahrádky pečlivě upravené. Silničky už nejsou prašné a je na nich vidět, že jsou pečlivě udržované. To je ta hezká stránka Šumavy.

Horší je to s její přeplněností. Lidí je tady čím dál, tím víc a na přírodě je to bohužel znát. Národní park Šumava má své strážce, ale je jich málo a z poslední doby víme, že tohle povolání může být někdy i dost nebezpečné. Ne všichni turisté jsou totiž slušní.

Náš výlet končil hodně pozdě večer. Nakonec jsme se všichni shodli, že jsme viděli překrásný kout Čech a že jsme rádi, že tady žijeme.

autor: Pavel Kroneisl | zdroj:
Spustit audio

Související

  • Pavel Kroneisl: Kdo umí, ten umí

    Vzpomínám si na jednu naši dávnou pouť do řeckého letoviska Parga. Byla to dlouhá a náročná cesta, 36 hodin autobusem, 8 hodin trajektem a pak autobusem ještě 50 kilometrů.

  • Pavel Kroneisl: Ať žije antikvariát

    Nedávno jsem se doslechl, že v centru Českých Budějovic končí jeden známý antikvariát. Je mi to upřímně líto. Vzpomínám si na doby, kdy jsem do antikvariátů moc rád chodil.

  • Pavel Kroneisl: Motoristka

    Jsou za volantem lepší muži, nebo ženy? To je věčný spor. Já osobně si myslím, že je to fifty fifty. A někdy bych se dokonce klonil spíš na stranu něžného pohlaví.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.