Panenská příroda, ale dráty na dohled. Demokracie není samozřejmost, připomíná literární debut Jiřího Šestáka
Covidová proluka mu dala prostor psát. To, co kdysi rozepsal, divadelník, politik a pedagog Jiří Šesták v roce 2021 dokončil a vydal. Teď už má v tisku volné, retrospektivní pokračování knihy Cesta jinam.
Jeho literární debut mohou teď poznat i rozhlasoví posluchači. „Český rozhlas si mou beletristickou prvotinu vybral pro Podvečerní čtení. Natočili jsme to v Plzni a posluchači uslyší v deseti všedních dnech na pokračování většinu této knihy,“ zve autor k poslechu četby, která je po čtyři týdny dostupná i na webu.
Knížka, ačkoli má „pouhých“ dvě stě stran, se do rozhlasové četby celá nevměstnala. „Aby se to vešlo do deseti půlhodinovek, muselo se škrtat. Ale takové dvě třetiny až tři čtvrtiny té novely posluchači uslyší. A budou-li ji chtít znát celou, budou si ji muset přečíst,“ usmívá se Jiří Šesták.
Rozhlasová práce mu byla příjemná a blízká. „Jako herec jsem se s prací v rozhlase setkával a teď, když jsem měl možnost spolurozhodnout o tom, kdo by měl knížku načíst, dospěl jsem k názoru, že jako autor znám všechny vrstvy příběhu. Vím, co jsem čím chtěl říct, a tak jsem využil toho, že jsem herec, a do záznamu jsem ji načetl,“ říká. Na redukci textu se podílela slovesná redaktorka Českého rozhlasu České Budějovice Martina Toušková, režisérem byl Jakub Doubrava.
Čtěte také
Ne náhodou rozhlas zařazuje četbu z knížky Cesta jinam v době kolem 17. listopadu. A to i přesto, že příběh se odehrává v parném létě. „Je to připomínka doby, kterou ještě spousta občanů pamatuje, doby před rokem 89. Rodina z Českých Budějovic žije celkem komfortním životem, nic moc se jí neděje. A zdědí chalupu v pohraničí ve Svatém Tomáši,“ prozrazuje autor zápletku.
„V té době byla velká móda mít chaty a chalupy, kam lidé utíkali ze společenské šedi, aby si vytvořili svůj vlastní mikrosvět,“ pokračuje, „a to je i pro ně důležité téma. Těší se tam, přijedou do krásné přírody, kde nikdo není, nikdo nevysbírává houby a tak dále, ale najednou zjistí, že mají na dohled ostnaté dráty.“
Rodina hygienika Karla si podle Jiřího Šestáka najednou uvědomí, že svět, ve kterém žije, je daleko vrstevnatější a dramatičtější. „Jsou svědky honu na člověka. Doléhá na ně tíže uzavření ve světě za dráty, kde je jim upřena řada občanských práv. A z toho vznikají vnitřní dramata, ale i ta společenská. Myslím si, že je dobré si to připomenout, protože svoboda a demokracie nejsou samozřejmost. Člověk o ně lehce přijde a dá hodně práce si je udržet a ještě víc práce je získat,“ uzavírá.
Celý rozhovor s Jiřím Šestákem o jeho beletristické prvotině Cesta jinam, která dostala i rozhlasovou podobu, si poslechněte online.
Související
-
Jiří Šesták: Cesta jinam. Úsměvný příběh ze smutné doby, kdy byl do hraniční Šumavy vstup zakázán
Lékař Karel, epidemiolog „uklizený“ na hygieně, zdědí chalupu v zakázaném pásmu u Lipna. S manželkou, uvědomělou gymnaziální učitelkou, a dětmi se tam vypraví na prázdniny.
-
Smáli se nám, že připravujeme revoluci a nevíme, jak na to, vzpomíná Jiří Šesták na listopad 1989
Jedním z protagonistů sametové revoluce byl Jiří Šesták. Když se v listopadu 1989 začal hroutit komunistický režim, řečnil na budějovickém náměstí a organizoval stávky.
-
Agatha Christie pojmenovala postavu podle jihočeské učitelky. O Československu se zmínila víckrát
Agatha Christie je nejvydávanější spisovatelka všech dob. Náměty hledala všude kolem sebe. Například díky práci zdravotní sestry se vyznala v lécích, a tím pádem i jedech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.