První úmrtí na covid v kraji, to byl silný zážitek, vzpomíná šéfka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová
Před pěti lety se v Česku začalo hromadně šířit onemocnění covid-19. Jihočeští hygienici potvrdili první nákazu v kraji 12. března 2020, ve stejný den také tehdejší vláda vyhlásila nouzový stav. Po následující takřka dva roky byli zaměstnanci krajské hygienické stanice v téměř nepřetržitém pracovním nasazení.
Úplně první podezření na nákazu covidem-19 se na jihu Čech objevilo už na konci ledna roku 2020. Šlo o čínského turistu, který vykazoval příznaky a následně byl hospitalizován na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice. Koronavirus se u něj ale nakonec nepotvrdil. Chytil pouze „obyčejnou“ chřipku.
Zhruba o měsíc a půl později už měl kraj první potvrzený případ – muž středního věku, řidič v dálkové dopravě. Pracovně pobýval v Bavorsku a vrátil se domů na Prachaticko. „Byli jsme v úzkém telefonickém kontaktu s ním i jeho rodinou. Spolupracovali skvěle, měl mírný průběh,“ vzpomíná ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
Právě hygienici měli na starost trasování kontaktů nakažených. Denně museli obvolat tisíce lidí. Postupem času už nebylo v jejich silách objem hovorů zvládnout. Vypomáhali proto hasiči, armáda, celníci nebo zaměstnanci krajského úřadu či Jihočeského divadla.
„Zpočátku nás frustrovalo, že jsme neobvolali všechny, protože oni od nás očekávali, že jim zavoláme. Posléze díky armádě vznikl centrální řídící tým pod vedením generála Petra Šnajdárka, to pro nás bylo velmi důležité,“ líčí žena, která v čele jihočeské hygienické stanice stojí od roku 2016.
Nejtěžší chvíle během pandemie jí pomáhala zvládnout rodina i tým kolegů. Dbala prý na spánek, a pokud to bylo jen trochu možné, volný čas trávila v přírodě.
„Nejvíc stresující pro mě bylo vědomí, že umírají lidé. První úmrtí, to byl silný zážitek, když nám nahlásili zemřelou pacientku. Měli jsme obrovskou podporu krajského krizového štábu. Vytvořili jsme silný kolektiv, některé přátelské vazby z té doby přetrvaly dodnes,“ vypráví.
Celý rozhovor s ředitelkou Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslavou Kotrbovou si poslechněte online.
Související
-
Záhadné hromadné úmrtí mladých lidí v Československu měla na svědomí améba, která napadá mozek
Neviditelní vetřelci, kteří mohou přinést nepohodlí, ale také vážné zdravotní komplikace. Někteří dokonce útočí na náš mozek. To jsou paraziti, které zkoumá Roman Kuchta.
-
Jihočeská záchranka denně přijme asi 640 tísňových volání. Už během hovoru většinou vyjíždí posádka
Potřebujete rychlou zdravotní pomoc? Pak asi zavoláte linku 155. Co se ale v tu chvíli stane? Jak to vypadá v operačním středisku záchranářů? A kam se člověk vůbec dovolá?
-
Každý, kdo váží přes sto kilogramů, by měl být očkovaný proti covidu, zdůrazňuje primář
Zápal plic může mít bakteriální, virový i plísňový původ. O pneumonii se mluví také v souvislosti s covidem. Pro někoho znamená nákaza pouhou rýmu, jiný skončí v nemocnici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka