Věra Nosková: Ve stínu mastodonta. Příběh panovačné ženy a jejího muže z předlistopadového Československa
O uličních výborech KSČ, nedostatkových mandarinkách, sametové revoluci a také vztahu dominantní ženy a jejího muže „podpantofláka vypráví ve své povídce Ve stínu mastodonta Věra Nosková.
Příběh vyšel v roce 2008 ve stejnojmenné povídkové knížce. Pro Český rozhlas ho o dva roku později v českobudějovickém studiu načetl herec Jiří Ornest.
„Uvařil ženě kávu, na talířek přiložil tatranku. Máma chroustá a srká, vypravuje o životě za dveřmi jejich bytečku. Drží palec na tepu doby, neboť je předsedkyní uličního výboru KSČ. Líčí právě průšvih jakéhosi inženýrka. Zásadně říká inženýrům inženýrek, doktůrek místo doktor, profesůrek, na ni se ti náfukové s nějakým vzděláním stejně za dělnické peníze vytahovat nebudou, že jo?“
Věra Nosková
Věra Nosková se narodila v roce 1947 v západočeském Hroznětíně. Vyrůstala v jihočeských Strakonicích, od roku 1972 žije v Praze. Po maturitě na gymnáziu střídala pestré profese i zaměstnavatele, nejdéle byla učitelkou v mateřské školce.
Po roce 1989 se stala novinářkou – začínala v Českém deníku a v roce 2002 končila v Hospodářských novinách, nejčastěji publikovala články popularizující vědu. Zároveň se věnovala psaní beletrie a práci v Českém klubu skeptiků Sisyfos, který v roce 1995 spoluzaložila s astrofyzikem Jiřím Grygarem.
Za román Bereme, co je (2005), při jehož psaní se inspirovala svým dospíváním ve Strakonicích, byla nominována na cenu Magnesia litera, za Obsazeno (2007) na cenu Josefa Škvoreckého.
V roce 2008 vydala román Víme svý, jehož děj se odehrává v zadrátovaném jihočeském pohraničí, jedná se o třetí díl její autobiografické trilogie o dospívání a hledání sama sebe v neúplné rodině v době komunismu. Román Proměny zachycující období před listopadem 89 a krátce po něm získal v roce 2014 Cenu čtenářů České knihy.
Věra Nosková má rodinné nakladatelství Klika, kde v posledních letech vydává i své vlastní knížky, především cestopisy – Nechte psa doma (2016) nebo Masajové krev a mlíko (2017). Věra Nosková spolupracuje už řadu let i s Českým rozhlasem, pro Český rozhlas České Budějovice píše a načítá Rozhlasové sloupky. Ráda cestuje po světě, fotí, zpívá a sjíždí řeky.
Související
-
Věra Nosková: Věže v Ušguli
Jsme na Kavkaze v Gruzii. Čtyři malé vesnice pod společným názvem Ušguli leží ve výšce 2200 metrů nad mořem v kraji Horní Svanetie. Na úpatí nejvyšší gruzínské hory Šchary.
-
Agatha Christie pojmenovala postavu podle jihočeské učitelky. O Československu se zmínila víckrát
Agatha Christie je nejvydávanější spisovatelka všech dob. Náměty hledala všude kolem sebe. Například díky práci zdravotní sestry se vyznala v lécích, a tím pádem i jedech.
-
Věra Nosková: Botanické zahrady
Mám slabost pro botanické zahrady, navštěvuji je raději než ty zoologické. Nejúžasnější jsem viděla se synkem fotografem na Jávě, ve městě Bogor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.