Alois Jirásek: Svědomí. Příběh o vině a trestu z období napoleonských válek
Jednou ranou palašem usekl český kyrysník bojující v bitvě u Lipska proti Napoleonovi neozbrojenému a vyčerpanému nepřátelskému vojákovi obě ruce. Ten obraz ho pronásledoval celý život…
Natočeno: v roce 1993
Autorem povídky Svědomí o vině a trestu z období napoleonských válek je český klasik Alois Jirásek.
Rozhlasové zpracování pochází z roku 1993. Příběh vysloužilého vojáka, kterého celý život pronásleduje čin z bitvy, načetl herec Karel Bartoň.
Alois Jirásek
Svoji první povídku, která se nedochovala, napsal Alois Jirásek (1851-1930) zřejmě už coby student broumovského gymnázia. „V kvartě chopil jsem se i péra. Napsal jsem vesnickou povídku; o jakém titulu, už nevím. Hrdinou toho obrázku byl Tonda Kohoutský, synek zbečnický, kterého pro děvče ztloukli tak, že se pomátl na rozumu. Vídal jsem ho doma, blázna ubohého, který míval na klobouku plno svatých obrázků.“
V roce 1869 napsal svoji (zřejmě) první dochovanou povídku. Jmenovala se Z dob utrpení a zaslal ji tehdy do časopisu Hlasy ze Siona pod jménem Alois Hronovský. Text byl ovšem poprvé otištěn až v roce 1921, když už byl autor uznávaným spisovatelem.
V 70. letech 19. století publikoval Alois Jirásek časopisecky své básně a zároveň začaly vycházet jeho první větší práce jako Filosofská historie nebo Psohlavci. Už v této době se také rozhodl, že bude psát výhradně historickou beletrii.
Jiráskovy sebrané spisy vycházely v Ottově nakladatelství už od roku 1890, kdy bylo autorovi sotva čtyřicet let.
Alois Jirásek zemřel v Praze v březnu roku 1930. Ve stejném roce dokončil nakladatel Jan Otto vydávání jeho Sebraných spisů, čítaly 45 dílů.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.