Sjezd abiturientů. Příběh o „trestu“ za „zločiny“ z mládí s Ladislavem Mrkvičkou a Pavlem Soukupem v hlavních rolích
Soudní rada Sebastian se setkává s mužem podezřelým z vraždy prostitutky. Postupně zjišťuje, že je to zřejmě jeho bývalý spolužák z gymnázia. Přátelili se kdysi, ale byla mezi nimi i jakási řevnivost. Nadaný spolužák pak předčasně gymnázium opustil. Možná na tom má svůj díl viny i vážený zemský soudce… Jak moc dokážou potrápit výčitky svědomí?
Příběh o „trestu“ za „zločiny“ z mládí je dílem pražského židovského spisovatele Franze Werfela. Román Sjezd abiturientů vyšel poprvé německy v roce 1928, v češtině o třicet let později.
Osmidílná rozhlasová četba byla natočena v roce 1992. V hlavních rolích dvou bývalých přátel z gymnázia účinkují Ladislav Mrkvička a Pavel Soukup.
Franz Werfel
Franz Werfel se narodil v roce 1890 v Praze do bohaté židovské rodiny, jeho otec byl zámožný podnikatel. V Praze strávil jen dětství a dobu studií. Velký vliv na něj měla jeho česká chůva, zbožná křesťanka Barbora Šimůnková, od níž se naučil trochu česky a s níž chodil do katolického kostela. S otcem navštěvoval synagogu.
Jako žák a student nebyl nijak vynikající, učení ho nebavilo, propadal a často střídal školy. Nejraději se pohyboval ve společnosti německých literátů v kavárně Arco. Už krátce po maturitě debutoval sbírkou expresionistických básní.
Po vypuknutí první světové války narukoval na haličskou frontu. Po čase se mu podařilo dostat do Vídně, kde působil v redakci válečných novin. Ve Vídni také našel ženu svého života, vdovu po skladateli Gustavu Mahlerovi, Almu Mahlerovou. Společně hodně cestovali.
Když v roce 1938 obsadil Hitler Rakousko, byl Franz Werfel právě na Capri a mohl odejít do Francie. Tam ale bezpečí nenašel a v roce 1940 prchal pěšky přes Pyreneje do Španělska a odtud do USA. Cesta ho vedla přes poutní městečko Lurdy, kde údajně slíbil světici svaté Bernadettě, že o ní napíše román, pokud se do Ameriky dostane živ a zdráv. Román Píseň o Bernadettě vyšel v roce 1941.
Poslední roky svého života strávil Franz Werfel v Kalifornii. Dočkal se konce války, ale v srpnu 1945 podlehl infarktu.
Související
-
Markéta Pilátová: Co říkala Bedřiška. Vyprávění staré dámy čte Blanka Bohdanová
Říkají, že je jí devadesát. Podzim života tráví v soukromém domově pro seniory Radostné stáří. Na skříni v pokoji má velký červený sešit a v něm napsáno, jak se jmenuje.
-
Alois a Vilém Mrštíkovi: Rok na vsi. Z románové kroniky moravského venkova čte Martin Růžek
Fiktivní moravská ves Habrůvka koncem 19. století je jevištěm, na němž se odehrávají každodenní radosti a strasti. Staré obyčeje, církevní svátky, láska, sousedské spory…
-
Onehdy vám ke mně přijde. Humorný příběh o starém učiteli hudby a jeho oblíbené historce
Malý a vyzáblý učitel hudby vypadající v neděli tak, jako by měl v pondělí býti uložen do rakve, už léta vypráví historku, jak přišel k obrázkům ve svém svátečním pokoji...
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.