Omeleta plněná ricottou a pampeliškovými listy

Na jedlé květiny, které se vyplatí zařadit do jídelníčku, upozorňuje Jana Vlková. Napsala už tři kuchařky. V té nejnovější s názvem Pampelišky k jídlu nabízí například recept na omeletu.

„Pampelišky se prostě dobře potkávají se snůškou vajec. Omeleta je tak dobré jídlo! Umí se vydávat za lehkou večeři a přitom je rychle a snadno hotová,“ píše Jana Vlková.

Suroviny pro 4 osoby:
100 gramů pampeliškových listů
2 šalotky
2 lžíce másla
150 mililitrů bílého vína
1 lžička zeleninového vývaru v prášku
100 gramů ricotty
½ lžičky mleté papriky
4 vejce velikosti L
400 mililitrů mléka
200 g mouky, špaldové nebo žitné, nebo jakou máte rádi
olej na smažení
sůl

Pampeliškové listy dobře omyjte. Ve velkém hrnci ohřejte asi 1,5 litru osolené vody. Vhoďte listí a nechejte asi 1 minutu spařit. Stáhněte z ohně, sceďte, prolijte ledovou vodou, aby listy nezhnědly, a dejte je stranou.

Jezte pampelišky! Povzbudí celé tělo, listy dodají vitamíny, šťáva pomůže proti pihám

Pampeliška, květy, žlutá

Obrovskou regenerační schopnost má pampeliška. Nová rostlina vyroste i z milimetrového plátku kořene. Lidé proto pampelišku odnepaměti používají pro posílení regeneračních sil organismu. Doufají, že jim bylina dodá stejnou odolnost, díky níž dokáže přežít téměř na všech místech a ve všech podmínkách.

Šalotku osmažte na másle dozlatova, přidejte nasekané listy, zalijte vínem, ve kterém jste předem rozmíchali zeleninový vývar, a chvilku duste, až se tekutiny odpaří. Nechte lehce vychladnout. Přidejte ricottu a papriku.

Vejce rozkvedlejte s mlékem a moukou, rozdělte na čtyři omelety a smažte zprudka na oleji.

Omelety plňte směsí ricotty a listů a ihned podávejte.

Tipy a triky:
Tady hraje prim lahodná kombinace ricotty a pampelišek. Když se vám nebude chtít špinit pánvička, klidně si směs namažte na dobrý tmavší chléb. A bude-li venku nevlídno, můžete ji použít jako doplněk brambor ve slupce.

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?