Od řízených experimentů s LSD k protinávykové léčebně. Slavný „Červeňák“ funguje už 55 let
Psychiatrická léčebna Červený Dvůr na Českokrumlovsku pomáhá lidem se závislostmi na alkoholu, na dalších návykových látkách, ale také na patologickém hráčství – a to nejenom na automatech, ale nově i na on-line hrách a internetu.
Historickým paradoxem je, že vznikla za účelem, který k závislosti může vést. „Ten začátek byl velmi zajímavý a je to asi nejbarvitější období naší historie. Já jsem mluvil s doktorem Vladimírem Řezníčkem, který založil léčebnu v roce 1966. Byl to pražský psychiatr, původně psychoanalytik, který hledal nějaké místo v republice, kde by léčil pomocí LSD,“ vysvětluje Jiří Dvořáček, současný ředitel léčebny.
„Našel opuštěný zámek před zničením u Českého Krumlova. A ještě se to sešlo s tím, že na tehdejším národním výboru byl osvícený člověk, který vznik léčebny podpořil,“ dodává.
Původní záměr řízeného experimentu s léčbou psychiatrických pacientů pomocí LSD se poměrně rychle vytratil. „A celkem náhodně se stalo, že docent Jaroslav Skála půjčil do Červeného Dvora závislé pacienty z Apolináře. To nakonec určilo zaměření léčebny na celý její budoucí život,“ líčí Jiří Dvořáček.
Vedle zaměření se změnilo i vzezření areálu. Ještě na konci 50. let byl někdejší schwarzenberský majetek v žalostném stavu. „Budovy silně chátrají a pustnou. Střechy potřebují překrytí, okna i dveře jsou vyvaleny a vytlučeny. I kdysi krásný park je v neutěšeném stavu, cesty těžkými vozidly hluboko rozryté, dobytek zničil porosty rododendronů. Všechno svědčí o tom, že to nemá žádného hospodáře,“ napsali tehdy ve své alarmující zprávě památkáři.
Záchrana se zdála nemožná, 48 předchozích záměrů padlo, až čtyřicátý devátý – léčebna – vedl postupně k dnešnímu stavu s opravenými budovami a znovu zvelebeným parkem.
Čtěte také
„Já bych to rozdělil na tři období. To první bylo nadšenecké. Ve státě nebylo moc peněz na takové věci a hrozně dlouho se plánovalo, poslal se požadavek a za deset patnáct let možná něco přišlo. Takže první období bylo ve znamení svépomoci. Pacienti s personálem se snažili rozbité prostředí nějak vylepšovat,“ vypráví ředitel.
Druhé období se podle něj podobalo v tom, že pořád nebyly peníze, ale lišilo se tím, že nahoře to nikoho moc nezajímalo. „A tak naši předchůdci raději příliš nevykřikovali, aby nebyli vyhnáni úplně. A třetí období, to je současnost, kdy jsme dokázali budovy opravit a Červený Dvůr vrátit do původního stavu,“ uvádí.
Dnes už opět krásný areál Červeného Dvora rozhodně stojí za návštěvu. Ačkoli tu vynucenou, hospitalizační, si většinou nepřejeme.
Ředitel Jiří Dvořáček ale v rozhovoru s Evou Kadlčákovou řekl i to, že pobytu v zařízení se nikdo bát nemusí. Léčebna funguje na komunitní bázi a každé odvykací kúře předchází vzájemná dohoda. Celý rozhovor si poslechněte online.
Související
-
18 let byl těžce závislý na alkoholu a drogách, překonal to a dnes pomáhá i ostatním
Čtyřiatřicetiletý Marek Landa má za sebou životní peklo jménem závislost. S drogami přišel do kontaktu brzo, padl na dno. Pak ale přišel zlom a nyní se snaží i pomáhat.
-
Devadesát procent lidí závislých na sportovních sázkách je z prostředí fotbalu
Dluhy, zničené rodinné vztahy i sebevražda. To jsou nejčastější důsledky závislosti na sportovním sázení. Podle průzkumu je 90 procent závislých z prostředí fotbalu.
-
V léčebně Červený Dvůr se sešli bývalí pacienti. Někteří abstinují i 45 let
45 let abstinuje Ivan Štublajter, který se zbavil závislosti na alkoholu v jihočeském Červeném Dvoře. On a další úspěšní pacienti se v léčebně sešli na pravidelném srazu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka