V Červeném Dvoře se dřív léčili starší alkoholici, dnes hlavně mladí lidé závislí na tvrdých drogách a také internetu

13. listopad 2019

Psychiatrická léčebna Červený Dvůr byla na Českokrumlovsku založena v roce 1966. Může se zdát, že se tu zastavil čas, ale i v zařízení pro léčbu závislostí se projevila změna společnosti za posledních třicet let.

Příběhy pacientů, které tu můžete slyšet, jsou sice podobné jako kdysi, ale přece jen jiné. V současnosti se v Červeném Dvoře léčí například Přemysl Jakubka. „Jsem závislý na pervitinu a marihuaně už po dobu šestnácti let,“ říká.

V minulosti se mu podařilo pět let abstinovat. „Pak jsem si našel přítelkyni, která mi tvrdila, že není závislá, ale po nastěhování do bytu jsem zjistil, že bere drogy. Po týdenním odolávání jsem to nevydržel a dal jsem si s ní,“ vypráví.

Logo

Po dalším půlroce užívání drog se Přemysl Jakubka rozhodl, že s tím chce skoncovat. „Nastoupil jsem do Bohnic. Tam jsem byl dva měsíce a zjistil jsem, že na recidivu je to krátká doba, tak jsem nastoupil ještě do Červeného Dvora. Tady budu končit 13. prosince a do Prahy se nevrátím, to je pro mě rizikové prostředí. Budu bydlet v Českých Budějovicích a docházet na skupiny a různé programy do Červeného Dvora,“ doplňuje.

Psychiatrickou léčebnou Červený Dvůr projde ročně 700 až 900 pacientů. Za posledních třicet let se jejich skladba zásadně změnila. „Rok 1989 přinesl pozitiva v tom, že lidé jsou volnější a svobodnější, ale i negativum, že se do republiky dostaly drogy a vznikl drogový trh,“ vysvětluje primář Jiří Dvořáček.

Následující roky na počátku 90. let označuje jako zlomové. Z léčebny protialkoholní se totiž v této době stala léčebna především protidrogová.

Terapie už nemůže být stejná pro všechny

„Pacienty před třiceti lety byli většinou dospělí alkoholici. Když v té době někdo bral drogy, byl vesměs zavřený za příživnictví. Občas se objevil nějaký zdravotník, který zneužil léky v nemocnici, nebo člověk s chronickým onemocněním, který bral něco na bolest, ale takoví ti typičtí uliční toxikomani dnešní doby, to dříve nebylo,“ popisuje primář Jiří Dvořáček.

Mezi dnešními pacienty léčebny Červený Dvůr je 65 procent závislých na tvrdých drogách, převážně se jedná o mladé lidi. „Zjednodušeně řečeno, dřív tu byli alkoholici, kteří měli před pitím rodinu i práci, a v terapii šlo o vrácení toho, co už bylo vytvořeno. Teď u těch mladých lidí není vytvořeno nic. S tím se musela změnit terapie,“ připomíná primář.

Čtěte také

Terapie se dnes více přizpůsobuje jednotlivým osobnostem. „Dříve jsme všichni žili víceméně podobným životním stylem, byli jsme víceméně jedna sociální skupina. Dneska lze žít jakkoli, životní hodnoty se rozmělnily a všechno se musí individuálně pasovat na konkrétního člověka. Nelze v ničem používat paušální vzory, jak to bylo možné dříve,“ vysvětluje.

Novodobé období ilustruje i příběh Marka Landy. Ten má za sebou osmnáctileté životní peklo jménem závislost, se kterou si začal už brzo, dokonce na základní škole. Pak ale přišel zlom, léčba a nyní se snaží pomáhat i ostatním.

Začal dokonce pracovat na částečný úvazek jako takzvaný peer asistent. „Náplní mojí práce v Červeném Dvoře je, že beru klienty na různé terénní akce, volnočasové aktivity. Myslím, že je hrozně důležité, že tu s nimi prostě je někdo, kdo má také tu zkušenost,“ popisuje.

Karbanictví nahradila virtuální realita

Zároveň Marek Landa se svými kamarády, kteří mají podobný osud, založil spolek Fakt. Toto dnes už oficiální sdružení pomáhá zůstat u abstinence těm, kteří už léčbu v ústavních zařízeních absolvovali. 

Navíc rozjel v Červeném Dvoře ještě jeden projekt, dokazuje to místnost plná beden s knihami. „Já jsem hodně proti tomu, aby se vyhazovaly knížky, tak jsem se s panem primářem dohodl, že by bylo možné založit v Červeném Dvoře knihovnu. Dal jsem výzvu na Facebook, za 14 dní jsem už navozil pět tisíc darovaných knih a pořád se mi lidé ozývají,“ ukazuje.

Marek Landa založil v Červeném Dvoře knihovnu. Díky výzvě na Facebooku získal tisíce knih

Závislosti jsou možná stejně staré jako lidstvo samo, ale za posledních třicet let se jejich okruh rozšířil asi nejvíc v historii. „Kromě těch nealkoholových drog se s dobou a technologií mění nelátkové závislosti. Takové to klasické karbanictví a sázkaření minulé doby už je pryč, ale dneska jde všechno přes internet a přichází závislosti na různých online hrách, virtuálních realitách, a to se teprve rozvíjí,“ uvádí primář Jiří Dvořáček.

Pozitivní změnou uplynulých třiceti let je ale podle něj, že vzniklo mnoho preventivních programů. „Spousta lidí má možnosti řešit problém zavčasu, k tomu se ohromně zvýšilo povědomí o zdraví člověka, zdravém životním stylu a má to i uvnitř člověka hodnotu. Mnoho lidí se snaží něco se sebou udělat ještě před příchodem do terapie,“ uzavírá.

Spustit audio

Související