Nová osada na Písecku původně dostala neoriginální název, na oslavu vítězství se z ní pak stal Temešvár

Při cestě z Písku do Tábora můžeme mít na chvíli pocit, že jsme se ocitli v Rumunsku. Nedaleko Podolského mostu nás totiž přivítá obec Temešvár, která se jmenuje stejně jako významné město v rumunském Banátu.

Kde se ale takový název vzal v srdci jižních Čech? Odpověď se skrývá v datu vzniku vesnice. Patří totiž k novějším osadám, vznikla v letech 1716 a 1717 na panství Chřešťovice, v místě dřívějšího panského dvora.

Vrchnost si spočítala, že se jí dvůr nevyplácí a že je málo robotníků, kteří by na něm pracovali. Proto nechala jeho pozemky rozdělit mezi jedenáct poddaných. První chalupa vyrostla opodál už v roce 1716, ale hlavní parcelace nastala teprve roku 1717.

Jedno nové obydlí bylo zřízeno z dřívějších obytných místností dvora, druhé z volské maštale, další dva byty vznikly přepůlením stáje pro jalovice. Šest chalup nechala vrchnost postavit zcela nově.

Na pomyslné mapě jižních Čech se zrodila nová osada, která zprvu dostala název Nová Ves. Ale takových se tehdy rodilo víc, jméno nebylo originální. Habsburská monarchie tehdy navíc oslavovala dobytí města a pevnosti Temešváru, které bylo roku 1716 po 164 letech osvobozeno od turecké nadvlády a znovu připojeno k Uhrám. Název se stal malou jihočeskou oslavou tohoto důležitého vítězství.

A abychom byli přesní, nebyl jediný: druhá vesnička jménem Temešvár byla tehdy založena mezi Táborem a Mladou Vožicí.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související