Nosíte příjmení Zeman, Rytíř nebo Skorunka? Je možné, že ho máte díky šlechtickým předkům

30. leden 2025

Také při pátrání po předcích často platí jakési zákony schválnosti. Alois Sassmann, který se zabývá genealogií, se s tím setkal mnohokrát. Kdo velmi toužil objevit ve svém rodokmenu šlechtické předky, neuspěl. A naopak ten, komu na urozeném původu vůbec nezáleželo, takové dávné příbuzné našel.

Jistou nápovědou ale může být příjmení. Některá odkazují právě ke šlechtickým předkům. „Například ten, kdo má příjmení Zeman, může usuzovat, že jeho předek byl nějakým menším šlechticem. Zemané byli nejnižší šlechta. Pokud tedy příjmení nedostal po chalupě, jak se to stávalo,“ uvádí Alois Sassman.

Doložené to má například u rodiny Zemanů z Jelma u Českých Budějovic. „Ta tam žije nepřetržitě už asi 350 let na čísle popisném jedna. Zde se po třicetileté válce usadil zeman ze Straňan a začalo se tam říkat U Zemanů,“ vypráví.

Na Táborsku je zase rozšířené příjmení Rytíř, zvláště v okolí Chýnova a Ratibořských Hor. Tato rodina podle Aloise Sassmana skutečně pochází z rytířů z Radvanova, kteří zchudli a zůstalo jim jen příjmení.

„Nebo třeba v obci Habří u Budějovic je objekt, kde se říká U Skorunků. To bývala kdysi tvrz a lidé na ní později usedlí měli příjmení Skorunka, to znamenalo, že byli z korunky, že byli na sídle, kde byl šlechtický rod. Korunka znamenala šlechtictví,“ dodává.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.