Nebýt obětí. To je podle psychologa hlavní pro překonání traumatu. Varuje i před „běžným“ stresem
Současnost není jednoduchá. Po dvou letech covidu, izolací i bolestivých ztrát v rodinách přišel hospodářský propad a ještě k tomu válka v Evropě. Lidé nedaleko od nás zažívají netušené věci. Z válečných útrap si přinášejí, třeba i k nám, rány na těle i na duši. Obojímu se říká traumata. O těch psychických mluvil v magazínu Zdravíčko klinický psycholog Václav Šnorek.
K těžkým duševním traumatům podle lékaře vede nejen válka, ale i situace jako znásilnění, přepadení, těžká dopravní nehoda, živelná pohroma a enormní strach o svůj život. S takovými zážitky se každý vyrovnává po svém. Někdo se z nich dokáže oklepat, jiný si je v sobě nosí a ony se k němu neustále bolestně vrací.
Jak tedy nenechat trauma, aby pohltilo zbytek našeho života? „Především se rozhodnout, že se to nestane, nechtít být obětí. Skutečně jsou lidé, kteří se stávají vězni svého osudu a nechají určitou traumatickou zkušenost pronikat do svého života,“ odpovídá Václav Šnorek.
Zátěžovou situaci ale nelze jen tak přejít. „Tlusté čáry zde nefungují, to určitě ne, musíme se tím zabývat, ale zároveň prostě chtít žít dál. A to je důležité. Těžko můžeme pomoci člověku, pokud on sám nechce, aby se jeho rozpoložení změnilo,“ komentuje psycholog.
Pro posttraumatickou stresovou poruchu je charakteristické určité uzavření se do sebe, omezení sociálních kontaktů. „Ti lidé řeší svůj problém a nemají příliš kapacitu vstupovat do mezilidských vztahů, hovořit s druhými. Proto je určité dobré se zeptat, jestli něco nepotřebují, zda můžeme nějak pomoci. Na druhou stranu, pomoc opravdu nemůžeme nikomu vnucovat, většinou bychom měli vyjít z toho, co ten člověk sám chce,“ popisuje Václav Šnorek.
Čtěte také
V případě posttraumatického stresu rozhodně doporučuje vyhledat odborníka. „Čím déle se řešení odkládá, tím je potom složitější vrátit se k nějaké normalitě, protože ten problém má tendenci se upevnit,“ varuje.
Mnoho lidí dnes trpí „běžným“ stresem, který bychom také neměli opomíjet. Zde je snazší najít řešení a můžeme se obejít i bez pomoci psychologa. „Je hodně důležité, abychom blízkému nabídli podporu, umožnili mu jaksi doplnit to, co postrádá. Pokud má pocit, že je přetížený, pokusit se s ním hledat možnosti, jak mu ulevit. Často se může jednat třeba o organizaci rodinného života,“ připomíná Václav Šnorek.
„Někdy se tyto problémy bagatelizují, ale nevyplácí se je podceňovat. Je nepochybně dobře, že věnujeme pozornost traumatizovaným lidem, ale neměli bychom opomíjet, že i ten, kdo nic vyloženě děsivého nezažívá, nemusí mít život lehký. A přitom je jednodušší mu pomoci než lidem, kteří jsou závažným způsobem traumatizováni,“ doplňuje.
Celý rozhovor s psychologem Václavem Šnorkem o dopadech těžkých životních situací na naši duši si poslechněte v magazínu Zdravíčko.
Související
-
Školní zážitky mohou založit půdu pro úzkosti a deprese a ovlivnit nás na zbytek života
Začala škola. Prvňáčci se do ní vesměs těšili, nadšení ale z některých dříve nebo později vyprchá. A po letech možná nebudou vzpomínat na školní léta pouze v dobrém.
-
Jsme mistři v potlačování emocí, na problémy duše musí často tělo upozornit nemocí, říká psycholožka
Pomáhat lidem najít ztracenou radost ze života a přicházet na to, kde se ztratila. Tak svou práci popisuje klinická psycholožka Veronika Chytilová, která působí jihu Čech.
-
V krizi nehledejme, co nemáme a nemůžeme, ale co máme a o co se můžeme opřít, radí nemocniční kaplan
Rostislav Homola vystudoval teologii a psychologii i různé kombinace těchto dvou oborů. A kombinovaně je i využívá ve své praxi. Pracuje jako kaplan v Nemocnici Písek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.