Zlomené srdce je traumatem pro srdeční sval. Podle celostní medicíny se bolesti duše projevují v bolestech těla
Záměna části za celek a obráceně, to je synekdocha – básnický prostředek, který ale někdy používá i klasická medicína. Zaměňuje člověka za jeho nemocný orgán – „ty játra, co leží na čtyřce“ – a podobně.
Naproti tomu celostní medicína se dívá na člověka a na všechno, co ho obklopuje, jako na celek. Bere si to nejlepší ze západní i východní lékařské tradice a kromě fyzických obtíží sleduje i psychické. Podle praktické lékařky, mentorky a koučky Yvony Kotroušové se pokouší nacházet souvislosti a i díky tomu zbavovat pacienta obtíží.
„Měla jsem dlouholeté zkušenosti z ordinace praktické lékařky, ze záchranné služby, z interního oddělení nemocnice, dokonce jsem získala titul Lékařka roku 2009. A přesto jsem stále měla pocit, že bych měla nabídnout svým pacientům víc, usilovat o to, aby více žili sami se sebou. Ukázalo se, že celostní přístup a psychosomatická medicína jsou tou správnou volbou,“ vysvětluje, proč se po letech praxe začala zabývat i takzvaným mentoringem a koučinkem čili metodami, které systematicky provázejí člověka řešením jeho problémů.
„Jde o soulad na úrovní fyzické, sociální i duchovní. Podle mého názoru je psychosomatika naprostým základem medicíny. Bolesti duše se projevují v bolestech těla. A totéž platí o radosti a fyzické pohodě,“ říká.
Při trápení šedne pleť a bolí hlava
Zamilovaní lidé jsou podle Yvony Kotroušové poznat na první pohled: září štěstím, energie z nich srší, jsou výkonní, kolem srdce a v břiše mají pocity tepla, mají rozšířené zornice, usmívají se a nepotřebují jíst ani spát, protože se sytí láskou. „To je emoce, která vyburcuje náš hormonální systém do maxima a oxytocin, hormon lásky, z nás doslova kape,“ dodává.
Pokud ovšem lidé zažívají ve vztahu trápení, jejich pleť šedne, vlasy nemají tak pevné, bolí je hlava, mají problémy s krční a hrudní páteří. „To nepochopení jim sedí na hrudi, starosti si nesou na ramenou, nemohou vydýchat neshody s partnerem, často mohou mít astmatické potíže. A partner, který jim působí bolest, jim doslova leží v žaludku, a proto je pak začne bolet břicho, mají problémy s trávením, s nechutenstvím, mohou hubnout nebo naopak přibírat,“ popisuje lékařka.
„Už naše babičky říkávaly: Mám starostí nad hlavu, nemohu něco vydýchat, starosti mi leží na bedrech, něco mi leží v žaludku. A což teprve, když nás bolí srdce. Nešťastná láska a bolest z ní je velkým traumatem pro srdeční sval a nejenom pro něj,“ připomíná Yvona Kotroušová.
Psychosomatika je tedy nejenom souvztažností duše a těla, ale roli tu hrají konkrétní emoce, návyky a vztahy. „Naše společnost i rodina nás odmalička vedou k tomu, abychom posilovali mysl a logické myšlení, a naopak abychom potlačovali své city: Nevztekej se, nekřič, nebreč… Zapomnělo se na to, že emoce budou vždy silnější než mysl, protože jsou hluboko vepsány do našeho podvědomí. Lidskou osobnost vyjadřuje takzvaný model kvaternity – mysl, emoce, tělo i jeho duchovno. A je potřeba, aby tyto složky byly v plné harmonii,“ uvádí Yvona Kotroušová.
Čtěte také
Pokud tomu tak není, pacient se stále vrací s velmi podobnými potížemi. „My je léčíme, ale ta léčba se nevede. Až postupně a pomalu pacient svoluje, abychom se zabývali i jeho duší. Typické je, že naprostá většina pacientů v prvopočátku popírá nejen lékaři, ale bohužel i sobě, že vůbec nějaké trápení má. Ale pořád stůňou,“ líčí.
Ve chvíli, kdy pacient svolí s tím, aby se lékařka podívala na jeho obtíže i z jiné stránky – anebo pokud s takovým zadáním v ideálním případě sám přijde – pak přijímá zásadní roli. „Je velmi důležité, aby pacient či klient byl aktivní, připustil, že v sobě nese trápení, které neumí vyřešit a ovlivňuje ho v celém životě, a chtěl s tím něco dělat,“ vysvětluje.
„Záměrně jsem oddělila ordinaci a koučovnu. Klient musí přijít nějak jinam, pracovat na sobě. Bude ho to stát úsilí, mnoho bolestivých emocí i nějaké peníze. Ale může počítat s tím, že stojím při něm, že mu pomohu a že v závěru mu bude lépe,“ uzavírá.
Související
-
Školní zážitky mohou založit půdu pro úzkosti a deprese a ovlivnit nás na zbytek života
Začala škola. Prvňáčci se do ní vesměs těšili, nadšení ale z některých dříve nebo později vyprchá. A po letech možná nebudou vzpomínat na školní léta pouze v dobrém.
-
Když senior nechá puštěný plyn a z obchodu přinese jen zbytečnosti, je načase začít o něj pečovat
Že musíme, nebo měli bychom, pomáhat starším a nemocným lidem, je jasné. Otázkou ale je, jestli víme jak. A také, kdo pomůže nám. Proto jsme připravili cyklus na toto téma.
-
Člověk ztuhne a zůstane s nohou ve vzduchu třeba měsíc. I to je projev záhadné poruchy – katatonie
Specifickým formám pohybových poruch, které doprovázejí některá psychická onemocnění, se věnuje emeritní primář Psychiatrické nemocnice v Bohnicích Michal Maršálek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.