Naši předkové měli větší cit pro budování krajiny než my, připomněl přírodovědec Jiří Andreska
Podzim je na jihu Čech vždycky ve znamení výlovů rybníků, rybářů, ale i myslivců vůbec, tak si je připomeneme v osobách Jiřího Andresky nebo legendárního rybáře Matěje Hlavsy.
Premiéra tohoto vydání pořadu Vltavín připadla na první listopadový víkend a otevře jej nahrávka, která vznikla 5. listopadu 1993. Redaktor Českého rozhlasu Josef Martíšek se tenkrát posadil ke krbu s Jiřím Andreskou a vyprávěli si o přírodě, o historii a současnosti. Přírodovědec mimo jiné připomněl, že naši předkové měli větší cit pro budování krajiny než my.
Jiřího Andresku už jste ve vysílání budějovického rozhlasu určitě slyšeli, když ne v poslední době, tak určitě v rozmezí let šedesátých, sedmdesátých a začátku osmdesátých. Tehdy natočil pro rozhlas kolem tří tisíc příspěvků a zároveň pracoval v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Mimochodem, právě zásluhou Jiřího Andresky na jihu Čech začali hnízdit mořští orli.
Čtěte také
Jiří Andreska se narodil 10. října 1931 a zemřel 10. listopadu 1999.
Poslechněte si i jednu z jeho reportáží. Je pod ní podepsán společně s redaktorem Milanem Nouskem a nahrávka vznikla v lednu 1960. Oba v ní hovoří s rybářskou legendou Matějem Hlavsou o lososech na Šumavě.
Rod Hlavsů po několik generací působil ve službách Lamberků na řece Otavě v Žichovicích jako porybní. Uslyšíte hlas Matěje Hlavsy mladšího. On i jeho otec byli proslulými lovci lososů, chytali i pstruhy a další druhy ryb a sbírali sladkovodní perly.
Matěj Hlavsa mladší byl navíc spoluzakladatelem rybích líhní v Žichovicích a Rabí. Narodil se 2. února 1895. Rodiče dali chlapce studovat na učitelský ústav do Plzně, odkud ale odešel a v roce 1912 nastoupil do rybářského učení v Rakousku. V českých zemích totiž ještě žádná rybářská škola neexistovala.
Celý magazín Vltavín si poslechněte online.
Související
-
Jihočeské ryby chutnaly i ve Vídni nebo ve Vatikánu. Dovolit si je ale mohli jen bohatí
Druhý říjnový víkend je na jihu Čech ve znamení výlovu největšího rybníka Rožmberka. A tak se probereme archivními rozhlasovými nahrávkami na rybářské téma.
-
Přírodovědec Jiří Andreska natočil pro rozhlas tři tisíce příspěvků. Mluvil třeba o rybníku Rožmberk
V magazínu Vltavín připomeneme, co dělají myslivci v listopadu, a pak se vypravíme do roku 1938 a prolistujeme tehdejší noviny. Řeč bude i o vzniku rybníka Rožmberk.
-
Když podzimní slunce svítí do kostela ve Vyšším Brodě, ukazuje místo, kde se skrývá hrobka Rožmberků
Třináct let se archeologové a geofyzikové vraceli do klášterního kostela ve Vyšším Brodě, kde bádali, ale také postupně psali unikátní příběh o hledání rožmberské hrobky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.