Přírodovědec Jiří Andreska natočil pro rozhlas tři tisíce příspěvků. Mluvil třeba o historii rybníka Rožmberk
V magazínu Vltavín připomeneme, co dělají myslivci v listopadu, a pak se vypravíme do roku 1938 a prolistujeme tehdejší cenzurované i necenzurované jihočeské noviny. Řeč bude i o vzniku rybníka Rožmberk.
Prostřednictvím archivního rozhlasového záznamu zavzpomínáme jednak na samotnou stavbu unikátního rybničního díla, ale také na autora příspěvku. Byl jím totiž Jiří Andreska, přírodovědec a publicista, který od 60. do 80. let minulého století pracoval v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada.
Externě ale připravoval své pořady a příspěvky i pro českobudějovický rozhlas. Natočil jich tehdy tři tisíce.
Celý magazín Vltavín si poslechněte online.
Související
-
Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada je ve svém oboru nejstarším muzeem vůbec
V návštěvních knihách jihočeského muzea Ohrada se za 180 let jeho existence dochovalo mnoho podpisů osobností, například Elišky Krásnohorské a Gustava Frištenského.
-
Koněspřežka mezi Budějovicemi a Lincem začala fungovat 1. srpna 1832. Vyjížděly na ní stovky vozů
V Jihočeském kraji bývala vždy nouze o práci. A tak přišla mnohým koněspřežná dráha vhod. V Bujanově přinesla možnost výdělku při prodeji vyhlášených bujanovských koláčů.
-
Zakladatel hamru u Trhových Svinů přišel na buben, slávu řemesla tu založili a udržovali až Buškové
Velice těžkou hamernickou práci na Buškově hamru u Trhových Svinů zmapujeme ve Vltavínu. Památku projdeme a uslyšíte i zvuky, které tu kdysi lidé slýchávali každý den.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.