Vzácnou černou perlu prý vlastnil Rudolf II. Její cena se nedala vyjádřit v penězích

18. září 2022

V magazínu Vltavín připomeneme, co dělají myslivci v říjnu a jaké jsou nejstarší rybníky na jihu Čech. Také projdeme místa, kde se obchodovalo s perlami. A nejenom obchodovalo.

V archivních rozhlasových nahrávkách, které jsou bezmála šedesát let staré, si můžete poslechnout například rozhovor z roku 1964, který natočil tehdejší redaktor Milan Nousek se znalcem perlorodek a perel Jaroslavem Smíškem.

Ten sám přiznával, že například černá perla je skutečnou vzácností. A vždycky to tak bylo. „Já jsem černou perlu neviděl, ale co vím z literatury, tak vzácnou černou perlu vlastnil Rudolf II. Měla cenu, která se nedala vyjádřit v penězích,“ řekl.

Perla podle něj roste i více než 25 let a většinou se v jedné perlorodce skrývá pouze jedna vyzrálá, dobře tvarovaná perla. „Jsou záznamy ze 17. století, kdy například rodina zabývající se lovem perel našla v jedné perlorodce až čtrnáct perel, ovšem ty nebyly tvarově vyzrálé,“ dodal.

Celý magazín Vltavín si poslechněte online.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.