Vzácnou černou perlu prý vlastnil Rudolf II. Její cena se nedala vyjádřit v penězích
V magazínu Vltavín připomeneme, co dělají myslivci v říjnu a jaké jsou nejstarší rybníky na jihu Čech. Také projdeme místa, kde se obchodovalo s perlami. A nejenom obchodovalo.
V archivních rozhlasových nahrávkách, které jsou bezmála šedesát let staré, si můžete poslechnout například rozhovor z roku 1964, který natočil tehdejší redaktor Milan Nousek se znalcem perlorodek a perel Jaroslavem Smíškem.
Ten sám přiznával, že například černá perla je skutečnou vzácností. A vždycky to tak bylo. „Já jsem černou perlu neviděl, ale co vím z literatury, tak vzácnou černou perlu vlastnil Rudolf II. Měla cenu, která se nedala vyjádřit v penězích,“ řekl.
Perla podle něj roste i více než 25 let a většinou se v jedné perlorodce skrývá pouze jedna vyzrálá, dobře tvarovaná perla. „Jsou záznamy ze 17. století, kdy například rodina zabývající se lovem perel našla v jedné perlorodce až čtrnáct perel, ovšem ty nebyly tvarově vyzrálé,“ dodal.
Celý magazín Vltavín si poslechněte online.
Související
-
Muzeum na Ohradě sloužilo zprvu jako učiliště pro adepty lesnického zaměstnání
Za cestou dřeva, do přírody, za stromy, rostlinami, ale i zvířaty a vodou se vypravíme v magazínu Vltavín. Začneme na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou.
-
Koněspřežka mezi Budějovicemi a Lincem začala fungovat 1. srpna 1832. Vyjížděly na ní stovky vozů
V Jihočeském kraji bývala vždy nouze o práci. A tak přišla mnohým koněspřežná dráha vhod. V Bujanově přinesla možnost výdělku při prodeji vyhlášených bujanovských koláčů.
-
Dobrá Voda u Českých Budějovic patřila k místům s vyhlášenými poutěmi a lázněmi
Ne více než čtvrt míle od města tryská pramen léčivý, jemuž se přiznává velká blahodárnost. Tato slova napsal Bohuslav Balbín o pramenu na Dobré Vodě u Českých Budějovic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka