„Muž v černém“ Johnny Cash kdysi nadchnul i české publikum
„Myslím, že tady v Praze to vypadalo skvěle. Máte tu totiž, bez nadsázky, pozorné obecenstvo, všichni naslouchají velice soustředěně,“ řekl Johnny Cash v krátkém interview pro časopis Melodie na jaře roku 1978 v Praze.
„Víte, v USA existují takzvané posluchačské kluby, chodí do nich většinou středoškoláci a pečlivě vnímají každé zpěvákovo slovo, každou notu, nic jim neujde. Nu, a tohle byl takový, řekl bych, nadzvukový posluchačský klub. Každá písnička skončila explozí. Měl jsem z toho vážně bezvadný pocit,“ dodal.
Mezi jinými byl svědkem tehdejší Cashovy pražské koncertní návštěvy zpěvák Pavel Bobek, který také svým hlasem opatřil televizní film režiséra Ivo Paukerta Johnny Cash v Praze. A Pavel Bobek před léty poskytl autorovi pořadu Světla ramp zajímavou osobní vzpomínku na tento pořad.
Čtěte také
Ve dnech 10. a 11. dubna roku 1978 dokázal Johnny Cash se svou partnerkou June a skvělou doprovodnou kapelou čtyřikrát naplnit pražskou sportovní halu. Zvukovým dokumentem této v tu dobu výjimečné události bylo supraphonské album, které však vyšlo až pět let po koncertu.
Dvě písničky z něj vybereme, ale vedle toho se zastavíme u několika důležitých úseků strhující kariéry zřejmě nejslavnější osobnosti hudby country and western všech dob, „muže v černém“ Johnnyho Cashe, zpěváka, kytaristy, autora i herce, od jehož narození uplyne 26. února 90 let a jehož nesmírně zajímavý život došel do konce v roce 2003.
Vyprávění samozřejmě doprovodí nezapomenutelné písničky Johnnyho Cashe včetně Sunday Morning Coming Down (v „pražské“ live verzi) autora Krise Kristoffersona, který o svém příteli řekl: „Johnny Cash představoval to nejlepší z Ameriky, byl to muž, který byl vždy připraven se zastat utlačovaných a odstrkovaných.“
Související
-
Oliver Twist a další neboli Písničková procházka filmy Miloše Formana z 60. let
„Porotu v Konkursu tvořili Suchý a Šlitr a holky, které se přišly dívat na budoucí sokyně, jako Pavlína Filipovská nebo Hana Hegerová, které pro mě byly nedostižné hvězdy.“
-
Je právě tolik hodin, kolik právě je. To byla známá věta legendárního diskžokeje Oscara Gottlieba
„Je právě tolik hodin, kolik právě je. Máte-li na svých hodinkách více, nebo méně, není to naše chyba, neboť my začínáme vždycky včas!“ Tak uváděl diskžokej svůj pořad.
-
Bílý sníh se snáší aneb Když v písničkách sněží
„Bílej sníh, ten mýho tátu každej den připomíná.“ To zpíval Mirek Hoffmann s Greenhorns ve výborné verzi hitu Johnnyho Hortona North To Alaska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.