Možná to také znáte - usmějete se na dítě, jenže tím ho vyděsíte

14. září 2017

Možná se vám to také stalo: čekáte takhle po ránu, třeba ve frontě u pokladny nebo na zastávce, a před vámi je rodina s batoletem. Děťátko na vás upřeně a bezelstně hledí, jak to jen taková robátka umějí, a vy, protože jste ze staré školy, se na něj usmějete.

A protože pořád jen civí, tak se usmějete znova a znova. Ať vidí, že je svět dobrý, řeknete si. A dítko zkrabatí čelo a rtíky a začne zoufale ječet - vyděsili jste ho. Rychle zamumláte „jen jsem se usmála“, rodina to v tom lepším případě vezme v dobrém a dítě uklidní se slovy „tak se tam nedívej“.

No ale vy na tu situaci ještě pěkně dlouho myslíte. Jak je to dítě zvyklé na nevšímavost a prázdné masky, které si v podobných frontách nasazujeme. Jak je zaskočené pokusem navázat vztah. A pořád ve vás vězí ten jeho děs z vašeho úsměvu.

Poznamená to celý váš den. Jakou zkušenost si z toho asi odnese, říkáte si. Že si máme být na potkání cizinci? Že je neverbální komunikace podezřelá? Že si máme pečlivě hlídat svoji bublinu, kterou všichni kolem sebe máme, a přiblížení někoho cizího k ní signalizuje nebezpečí?

Společnost by pak tvořili ostražití osamělci, ukotvení ve svém azylu a odmítající komunikaci. Neměla by tedy být ta sotva vyklubaná mláďátka vychovávána jinak? K větší otevřenosti a důvěře k druhým?

Měla, říkám si, jinak běda. A moje poučení z té situace a celodenních úvah? No, že vytrvám a budu se i nadále usmívat na lidi okolo sebe. Protože věřím, že svět je dobrý a chci tuto zprávu signalizovat dál.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...