Michal Horák ve svých třinácti letech objevil Beatles, pak začal psát písničkové příběhy česky a po svém

23. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šoumen, muzikant, zpěvák a písničkář Michal Horák

Do křesla pro Dopoledního hosta zasedl multiinstrumentalista Michal Horák Prý jej znají především ti dospělí, kteří mají děti. Proč? Ptá se Eva Kadlčáková.

Čtěte také

„Přiznám se, že ty své písničky jsem pro děti nikdy nezamýšlel,“ odpovídá písničkář Michal Horák a dodává: „Většinu repertoáru mám třeba z vysokoškolského prostředí, kolikrát i o chození do hospod a tak. Ale je pravda, že tam mám takzvaný babička filtr, který jsem si stanovil při psaní textů. Tedy nemám tam žádné věci, které bych se neodvážil pustit své babičce. Možná proto se pak maminy nebojí pustit svým dětem.“

Cesta jeho písní tedy vede generačně napříč od mladších ke starším.

Michalu Horákovi to rozhodně nevadí. Kromě psaní písniček studuje i učitelství pro první stupeň a děti jsou pro něj v podstatě samozřejmostí.

„Na koncerty chodí průřez od dětí po důchodce, největší posluchačskou základnu mám v rozmezí věku od dvaceti do pětadvaceti let,“ hodnotí Michal Horák. De facto jeho vrstevníci.

Ve svých třinácti letech objevil Beatles a tehdy se od této kapely naučil podstatnou část jejich repertoáru. „Já jsem se do nich tak zamiloval, že jsem chtěl okamžitě psát to, co oni, zkoušel jsem anglické texty,“ vzpomíná Michal Horák. To se dá možná dodnes tak trochu poznat i na jeho současných písních, například té, v níž zpívá, podobně jako Paul McCartney o tom, co se stane, až mu bude pětašedesát let.

„No vidíte, a to je zrovna písnička inspirovaná mým tátou, takže jsem to tomu Paulovi snad neukradl,“ dodává se smíchem Michal Horák.

Celý rozhovor si můžete pustit online na našem webu.

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio