Melodie pro chladné dny aneb Zastavení u jednoho ryze podzimního alba slavného orchestru
V době mlh a spadlého listí jsme připravili ve Vlídných tónech podzimní náladotvorné setkání s nahrávkami skladatele, kapelníka, pianisty, producenta a aranžéra Normana Williama Paramora.
Tento londýnský rodák nejvíce vešel ve známost jako velmi blízký spolupracovník v nahrávacím studiu s Cliffem Richardem a kapelou Shadows, a to buď dohromady, tedy ve spojení slavného zpěváka a kapely, tak i separátně, tedy se Norrie Paramor podílel na sólových nahrávkách jak Cliffa Richarda, tak legendární kytarové party Shadows.
Narodil se 15. května roku 1914. Už ve třicátých letech minutého století působil jako profesionální pianista v několika tanečních bandech. Během časů druhé světové války psal Paramor aranžmá především pro orchestr Annunzia Mantovaniho.
Čtěte také
S příchodem padesátých let uplatnil své tvůrčí, muzikantské i hudebně-manažerské schopnosti ve společnosti EMI a pak pracoval jako ředitel londýnských nahrávacích studií Columbia Records. Již v padesátých letech vedl Norrie Paramor svůj studiových orchestr. I v této roli měl úspěch. A to také za hranicemi Albionu.
Při výběru Vlídných tónů jsme se opřeli o vpravdě podzimní album orchestru Norrieho Paramora nazvané jednoduše Autumn, čili Podzim. Vyšlo v roce 1959 a je zajímavé, že o něco dříve v Americe než v Anglii.
Chybět nebudou podzimní evergreeny jako Autumn In New York, Podzim v New Yorku, rusko-amerického skladatele Vernona Dukea, neboli původním jménem Vladimira Dukelského, slavná melodie Autumn Leaves Josepha Kosmy nebo Bargoniho Autumn Concerto, Podzimní koncert, který můžete znát z vokálního podání českého onehdy populárního zpěváka Jiřího Vašíčka.
Související
-
Halloweenské melodie z Addamsovy rodiny, Vymítače ďábla nebo Plesu upírů
Poslední říjnový večer je velmi zvláštní, plný strašidel a temných bytostí. Nastává Halloween, z anglosaského světa importovaný svátek, oblíbený hlavně u dětí a mládeže.
-
Rondo Veneziano – barokní hudba s úspěchem po italsku propojená s rockem a popem
Vzpomínáte si, jak rakouské rádio Ö3 často hrálo v 80. letech nahrávky italského studiového souboru Rondo Veneziano? Za ním stál vlastně jediný muž, Gian Piero Reverberi.
-
Indiánští bratři našli prý v brazilské divočině kytaru a nakonec měli velký hit
O jeden z nejvíce překvapujících instrumentálních hitů historie se postarali bratři Natalicio a Antenor z indiánského kmenu Tabajaras z džungle uvnitř Brazílie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.