Rondo Veneziano – barokní hudba s úspěchem po italsku propojená s rockem a popem
Vzpomínáte si, jak rakouské rádio Ö3 často hrálo v osmdesátých letech nahrávky italského studiového souboru Rondo Veneziano? Reálně za ním stál vlastně jediný muž, před 83 roky v Janově narozený Ital Gian Piero Reverberi.
Nejdříve si v Itálii udělal jméno coby pianista, autor, podnikatel a především aranžér, který od šedesátých let spolupracoval s domácím hvězdami jako Lucio Battisti nebo Fabrizio de André.
Maestro Gian Piero Reverberi našel s příchodem osmdesátých let účinný recept, jak spojit melodiku klasické italské hudby s rockovou a populární hudbou tak, aby zaujal miliony posluchačů po celém světě, byť respekt vyhraněných milovníků klasiky si rozhodně nezískal.
Z vybraných muzikantů sestavil komorní orchestr Rondo Veneziano, přidal syntezátor, baskytaru a bicí, a s tím Reverberi vydával jedno album za druhým. Do této doby už by jich mělo být více než sedmdesát, samozřejmě včetně kompilací.
Soubor Rondo Veneziano se v polovině osmdesátých let dokonce prosadil i na britském hitovém žebříčku se skladbou La Serenissima, a ta nebude chybět v malém výběru Vlídných tónů.
Související
-
Jsem Bond. James Bond. Poslechněte si melodie z klasických filmů s agentem 007
Výběr instrumentálek pořadu Vlídné tóny je tentokrát inspirován slavnou filmovou postavou britského tajného agenta 007, tedy Jamese Bonda, která slaví letos šedesátiny.
-
Příběh pianisty, který se navzdory vážnému zranění prstu stal velkou hvězdou
Vlídné tóny jsou tentokrát spojeny s pianem, chytlavými instrumentálkami a jejich mistrem Russem Conwayem. Občanské příjmení rodáka z anglického Bristolu bylo Stanford.
-
Dotyk s operetní klasikou Jacquese Offenbacha, ale též s komisařem Maigretem v instrumentálkách
Vlídné tóny budou tentokrát patřit příjemným instrumentálkám dvou britských kapel. První z nich měla původ ve východní Anglii. Jejím vůdčím členem byl bubeník Peter Jay.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...