Jsem Bond. James Bond. Poslechněte si melodie z klasických filmů s agentem 007
Výběr instrumentálek pořadu Vlídné tóny je tentokrát inspirován slavnou filmovou postavou britského tajného agenta 007, tedy Jamese Bonda, která slaví letos šedesátiny.
Literární předloha se zrodila v hlavě britského bývalého námořního důstojníka, novináře a spisovatele Iana Fleminga během jeho dovolené na Jamajce v roce 1952. To posléze Fleming okomentoval: „Chtěl jsem co nejjednodušší, jednotvárně a prostě znějící jméno, které jsem mohl najít, a James Bond zněl lépe než cokoliv jiného...“
Až do své smrti v roce 1964 napsal Fleming na tucet knih s Jamesem Bondem, ale ještě více než literatura přitáhla pozornost milionů lidí na celém světě filmová zpracování takzvaných bondovek, v nichž nikoli bezvýznamnou úlohu hrála hudba.
Bývalý lodník královského námořnictva ze skotského Edinburghu Sean Connery nepředpokládal, že snímkem Dr. No, v němž vytvořil hlavní roli, začala legendární, avšak filmovými novináři napadaná série kasovních filmových hitů s Jamesem Bondem, tajným agentem ve službách Její královské výsosti.
Úspěch tohoto filmu v roce 1962 režírovaného Terencem Youngem se zmíněným Seanem Connerym a Ursulou Andress v hlavních rolích byl překvapivý a ohromný a přispěla k tomu i hudba anglického autora Montyho Normana.
Ta samozřejmě v bondovských Vlídných tónech nebude chybět, jakož i melodie z několika dalších klasických bondovek, zejména spojených se slavným autorem filmové hudby Johnem Barrym.
Související
-
Příběh pianisty, který se navzdory vážnému zranění prstu stal velkou hvězdou
Vlídné tóny jsou tentokrát spojeny s pianem, chytlavými instrumentálkami a jejich mistrem Russem Conwayem. Občanské příjmení rodáka z anglického Bristolu bylo Stanford.
-
Dotyk s operetní klasikou Jacquese Offenbacha, ale též s komisařem Maigretem v instrumentálkách
Vlídné tóny budou tentokrát patřit příjemným instrumentálkám dvou britských kapel. První z nich měla původ ve východní Anglii. Jejím vůdčím členem byl bubeník Peter Jay.
-
Jak se melodie z reklamy na dlouhé cigarety stala instrumentálním hitem
Stávalo se, a ani dnes to není úplně výjimkou, že některé posluchačsky chytlavé instrumentálky měly původ v rozhlasové a zejména v televizní reklamě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...