Jsem Bond. James Bond. Poslechněte si melodie z klasických filmů s agentem 007
Výběr instrumentálek pořadu Vlídné tóny je tentokrát inspirován slavnou filmovou postavou britského tajného agenta 007, tedy Jamese Bonda, která slaví letos šedesátiny.
Literární předloha se zrodila v hlavě britského bývalého námořního důstojníka, novináře a spisovatele Iana Fleminga během jeho dovolené na Jamajce v roce 1952. To posléze Fleming okomentoval: „Chtěl jsem co nejjednodušší, jednotvárně a prostě znějící jméno, které jsem mohl najít, a James Bond zněl lépe než cokoliv jiného...“
Až do své smrti v roce 1964 napsal Fleming na tucet knih s Jamesem Bondem, ale ještě více než literatura přitáhla pozornost milionů lidí na celém světě filmová zpracování takzvaných bondovek, v nichž nikoli bezvýznamnou úlohu hrála hudba.
Bývalý lodník královského námořnictva ze skotského Edinburghu Sean Connery nepředpokládal, že snímkem Dr. No, v němž vytvořil hlavní roli, začala legendární, avšak filmovými novináři napadaná série kasovních filmových hitů s Jamesem Bondem, tajným agentem ve službách Její královské výsosti.
Úspěch tohoto filmu v roce 1962 režírovaného Terencem Youngem se zmíněným Seanem Connerym a Ursulou Andress v hlavních rolích byl překvapivý a ohromný a přispěla k tomu i hudba anglického autora Montyho Normana.
Ta samozřejmě v bondovských Vlídných tónech nebude chybět, jakož i melodie z několika dalších klasických bondovek, zejména spojených se slavným autorem filmové hudby Johnem Barrym.
Související
-
Příběh pianisty, který se navzdory vážnému zranění prstu stal velkou hvězdou
Vlídné tóny jsou tentokrát spojeny s pianem, chytlavými instrumentálkami a jejich mistrem Russem Conwayem. Občanské příjmení rodáka z anglického Bristolu bylo Stanford.
-
Dotyk s operetní klasikou Jacquese Offenbacha, ale též s komisařem Maigretem v instrumentálkách
Vlídné tóny budou tentokrát patřit příjemným instrumentálkám dvou britských kapel. První z nich měla původ ve východní Anglii. Jejím vůdčím členem byl bubeník Peter Jay.
-
Jak se melodie z reklamy na dlouhé cigarety stala instrumentálním hitem
Stávalo se, a ani dnes to není úplně výjimkou, že některé posluchačsky chytlavé instrumentálky měly původ v rozhlasové a zejména v televizní reklamě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.