Martina Adlerová: Tady zůstaneme

29. září 2023

Kdysi jsem v nějaké galerii zůstala stát před obrazem, který vypadal jako malovaný pod stromem. Nad hlavou vám visela větev, jenom jste ji odhrnuli, a naskytnul se vám dechberoucí výhled do dálky. Malebná kopcovitá krajina, nikde ani stopa po civilizaci. Mrkla jsem na popisek a ten obraz se jmenoval přesně tak, jak jsem se v tu chvíli cítila: Tady zůstaneme.

Taky bych chtěla zůstat někde pod stromem, na kopci s výhledem do kraje, v nezkažené a nezasažené přírodě. Už jsem to místo skoro našla. Jenže.

Místní politici se rozhodli, že je to lokalita jako stvořená pro příměstskou průmyslovou zónu a cpou sem všechno, co je napadne. Skládku, dotřiďovací linku, kompostárnu, teplárnu.

Jen tak tak jsme unikli výstavbě bioplynové stanice a už se chystá velkokapacitní spalovna odpadu, překladiště a drtírna stavebních sutí. A to všechno v jihočeské vísce, kdysi obklopené lesy a rybníky.

Bohužel jde o současný trend, mnoho obcí se stává v lepším případě satelitem a rekreační zónou, v tom horším průmyslovým předměstím, kam se nacpe všechno, co se nevejde do města a co by tam ani být nemělo.

Vesnice a vesničané to přece skousnou, ne? Opravíme jim za to kapličku na návsi, vymalujeme hasičárnu, postavíme nějaké to hřiště a ještě nám poděkují. 

Takže jsem zase na cestě. Hledám své vysněné místo k životu. Místo, kde bych se mohla zase volně nadechnout a v duchu si říct: „Tady zůstaneme.“

autor: Martina Adlerová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Martina Adlerová: Matka kuchařka

    Vyrostla jsem na domácí stravě a svým dětem jsem chtěla dopřát totéž. Jenže neumím vařit. I když se fakt snažím. Většinou místo takzvaného pokrmu připravím takzvaný recept.

  • Martina Adlerová: Škola hrou

    Tak nám zase začala škola. Už se těším, kolikrát letos zase uslyším ono zprofanované „škola hrou“, používané jako zaklínadlo nebo mantra. 

  • Martina Adlerová: Mimozemšťani

    Máte rádi filmy z kategorie sci-fi? A líbí se vám myšlenka, že nejsme ve vesmíru sami? Samozřejmě: O tom, jestli existují mimozemské bytosti, se můžeme jenom dohadovat.