Letité spory o otáčivé hlediště v Krumlově má vyřešit stavba nové točny

Otáčivé hlediště v zámecké zahradě v Českém Krumlově

Zbourat stávají scénu a postavit nové otáčivé hlediště. To je v současnosti nejpravděpodobnější osud, který v příštích letech čeká divadelní točnu v Českém Krumlově.

Pro tento návrh se během návštěvy areálu vyslovil i ministr kultury v demisi Ilja Šmíd z hnutí ANO. Unikátní scéna uprostřed zámecké zahrady dlouhodobě vadí památkářům.

„Přesun a výstavba úplně nové scény s moderním zázemím pro diváky i pro herce by samozřejmě byly řešením,“ říká Ilja Šmíd. Podle něj teď musí ministerstvo o záměru jednat se zástupci UNESCO.

Právě UNESCO totiž na zrušení stávající točny trvá. V opačném případě hrozí, že Český Krumlov vyškrtne ze svého seznamu. „Oni už tady byli v roce 2015 za mého předchůdce pana ministra Hermana. Já si myslím, že to musíme zopakovat velmi rychle, asi ve druhé polovině roku, abychom mohli postoupit dál,“ dodává Ilja Šmíd.

Přednost této variantě dává i Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla, které točnu provozuje. Zámecká zahrada by se rozšířila o divadelní trakt do prostor bývalého zahradnictví.

Zámeckou zahradu, v níž stojí otáčivé hlediště, navštívil ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (vpravo). Na snímku vlevo ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek

Nová scéna by mohla vzniknout podle nerealizovaného návrhu Joana Brehmse, autora původního otáčivého hlediště. „Je to hlediště, které se otáčí tak, jak to naši diváci znají, ale umí ještě jeden pohyb navíc – otočit se jakoby dovnitř do sebe tak, že najednou je uprostřed malý hrací prostor,“ popisuje Lukáš Průdek.

Krev, rakve, upíři. Sezónu na otáčivém hledišti zahajuje horor Dracula

Jihočeské divadlo připravilo pro venkovní scénu před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově horor Dracula

Tajemno, spousta krve a boj morálky se světem nemrtvých. Hrabě Dracula a další upíři ovládnou zámeckou zahradu v Českém Krumlově. Před otáčivým hledištěm uvádí Jihočeské divadlo od 6. června slavný horor.

Vlastníkem točny je město České Budějovice, které už má připravené podklady pro architektonickou soutěž na stavbu nové scény. Podle náměstka primátora Jaromíra Talíře je ale nejdřív nutný výkup potřebných pozemků. „Neradi bychom spustili vypsání soutěže za několik milionů a pak zjistili, že máme projekt na místě, kde se to nedá postavit, takže to bude spojené se změnou územního plánu města Český Krumlov,“ vysvětluje.

S rozšířením zahrady o divadelní trakt souhlasí i generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. „Na stávajícím místě je točna problém a je potřeba s tím něco dělat, nejen kvůli UNESCO, ale kvůli vizuálnímu vnímání celé zahrady,“ doplňuje.

Jihočeské divadlo má s památkáři smlouvu na pronájem zahrady do konce roku 2020.

Spustit audio

Související