Kvůli problematické digitalizaci stavebního řízení se některé ateliéry mohou dostat do platební neschopnosti
Místo slibovaného zrychlení téměř totální utlumení úřadů – to zatím přinesla digitalizace stavebního řízení v Česku. Nový systém je v provozu od 1. července, prakticky od začátku ho provází problémy. Česká komora architektů zatím nezaznamenala konkrétní hmotné škody, ale podle jejího předsedy Jana Kasla se můžou ve velkém objevit už brzy během podzimu. Téma rozebírá pořad Přímá řeč.
„Škody mohou nastat. Upozornilo nás několik kolegů architektů, že na podzim by se mohli dostat do problémů s cash-flow v ateliéru. To je možné, úřady jsou zavaleny, protože do konce června se navalilo násobné množství žádostí. Podle mne mají do konce roku co dělat, a kromě toho se učí ten nový systém,“ říká předseda České komory architektů a bývalý primátor hlavního města Prahy Jan Kasl.
Webový Portál stavebníka určený k podávání žádostí už je podle něj po několika opravách a aktualizacích provozuschopný. Problém ale trvá v Informačním systému stavebního řízení, se kterým pracují úřady, a který vykazuje zásadní nedostatky.
„Stížnosti, které slyšíme, jsou skutečně závažné. Věřím, že se povede dotáhnout fungování procesů a komunikace uvnitř, ale je to tak složitý komplexní problém, že jen naivní člověk si mohl myslet, že to bude fungovat spuštěním. To prostě nikdy nefunguje,“ komentuje Jan Kasl.
Situaci by mohlo zlepšit souběžné zavedení starého systému alespoň do konce letošního roku. „Znamená to samozřejmě asi nějakou novelu stavebního zákona ve sněmovně, nějaké urychlené řízení v režimu legislativní nouze. Myslím ale, že všichni rozumí tomu, že by takové řešení, pokud je legislativně možné, ulevilo těm, kdo mají s digitálním řízením nejvíc problémů,“ dodává Jan Kasl.
Čtěte také
Zároveň upozorňuje na nefunkčnost Národního geoportálu územního plánování. Tato část předchází samotnému povolování staveb. „O té se moc nemluví, ta je ještě v horším stavu, řekl bych, než digitalizace stavebního řízení. Máme nějaké návrhy a věřím, že se povede i v této oblasti udělat změny tak, aby se nezabrzdily změny územních plánů, nové územní plány, protože pak sice někdy za půl roku budeme umět povolit stavbu rychle, ale nebude ji kde povolit a kde postavit,“ vysvětluje Jan Kasl.
Podle mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolíny Nové už stavební úřady po celé republice pracují skoro se všemi žádostmi, které přišly z nového Portálu stavebníka. „Od začátku prázdnin stavebníci úspěšně podali přes šestnáct a půl tisíce žádostí, na druhé straně úředníci začali zpracovávat šestnáct tisíc z nich. Ještě v minulém týdnu to bylo jedenáct tisíc, zahájených řízení jsme v pondělí měli 11 600 a vyřízených přes dva tisíce. S tím, jak úřady postupně odbavují převis papírových podání z června, budou rychleji růst i klíčové statistiky nového systému,“ uvádí Karolína Nová.
Celý pořad Přímá řeč věnovaný problematické digitalizaci stavebního řízení si poslechněte online. Připravil Matěj Vodička.
Související
-
Aktualizace nepomohly. Informační systém stavebního řízení má podle uživatelů stále velké nedostatky
Se změnou, kterou přinesl nový stavební zákon, mají úředníci problémy. Práci měl státní správě ulehčit informační systém, ten má však podle uživatelů zásadní nedostatky.
-
Zažádáte o milion a přidáte pár dalších. Program Oprav dům po babičce není pro každého, říká poradce
Dotační program Oprav dům po babičce měl masivní reklamu a také obrovskou odezvu. Zajímaly se o něj tisíce obyvatel, ale zatím požádalo jen něco málo přes 300 lidí. Proč?
-
Staré kotle na pevná paliva se musí přestat používat. Majitele čekají kontroly, nejprve jen písemné
Od 1. září 2024 platí zákaz provozování starých kotlů na pevná paliva. Netýká se vás? O jaké kotle jde? Co by měl člověk, který kotel dosud nevyměnil, co nejdříve udělat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.