Staré kotle na pevná paliva se musí přestat používat. Majitele čekají kontroly, nejprve jen písemné

21. srpen 2024

Od 1. září 2024 platí zákaz provozování starých kotlů na pevná paliva. Netýká se vás? O jaké kotle jde? Co přesně zákon nařizuje? Co by měl člověk, který kotel dosud nevyměnil, co nejdříve udělat? Bude se dodržování zákona kontrolovat? A jak? Musí lidé vpustit kontrolory do svého domu? Tyto a další otázky rozebírá pořad Přímá řeč.

Výměnu kotlů nařizuje zákon 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší. Zakazuje užívání kotlů první a druhé emisní třídy na pevná paliva s ručním přikládáním. „Jakou emisní třídu máte, můžete zjistit ze štítku na kotli. Pokud tam není, doporučuji zavolat revizního technika,“ říká Irena Kojanová z Oddělení ochrany ovzduší a nakládání s odpady Odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu v Českých Budějovicích.

„Zákaz se týká kotlů napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění, které mají od 10 do 300 kilowatt příkonu. Nevztahuje se na kotle a topidla, které jsou instalované pro vytápění přímo daného místa,“ upřesňuje. Zákaz užívání tedy neplatí pro krbová kamna, krbové vložky, kachlová kamna a podobně.

Kolik lidí zatím kotle nevyměnilo, se prakticky nedá zjistit. Všechna čísla, která se v této souvislosti různě uvádějí, jsou velice hrubými odhady, někdy až spekulacemi. Zákaz měl vstoupit v platnost už před dvěma lety, ale byl odložen.

Čtěte také

Jak se bude plnění zákona kontrolovat? Podle Ireny Kojanové zprvu písemnou formou. „Budou to kontrolovat pracovníci obcí s rozšířenou působností, kteří vyzvou provozovatele kotle dopisem, aby předložil doklad o provedení kontroly spalování. Tedy zprávu revizního technika, kterou majitel kotle stejně musí každé tři roky zajistit,“ uvádí.

„Pokud kotel nebude splňovat podmínky zákona, bude majitel upozorněn a vyzván, aby zjednal nápravu,“ dodává Irena Kojanová s tím, že k nápravě může v některých případech stačit instalace akumulační nádrže, jinde bude nutná výměna kotle. K tomu dostane majitel konkrétní termín.

Fyzické kontroly mohou přijít, ale až poté, co majitel kotle opakovaně nedoloží revizní zprávu. V takovém případě pak podle zákona musí majitel kontrolory vpustit do své nemovitosti.

Celý pořad Přímá řeč o povinné výměně starých kotlů si poslechněte online. Připravil Zdeněk Zajíček. Hostem je Irena Kojanová z Oddělení ochrany ovzduší a nakládání s odpady Odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu v Českých Budějovicích.

Spustit audio

Související