Staré kotle na pevná paliva se musí přestat používat. Majitele čekají kontroly, nejprve jen písemné
Od 1. září 2024 platí zákaz provozování starých kotlů na pevná paliva. Netýká se vás? O jaké kotle jde? Co přesně zákon nařizuje? Co by měl člověk, který kotel dosud nevyměnil, co nejdříve udělat? Bude se dodržování zákona kontrolovat? A jak? Musí lidé vpustit kontrolory do svého domu? Tyto a další otázky rozebírá pořad Přímá řeč.
Výměnu kotlů nařizuje zákon 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší. Zakazuje užívání kotlů první a druhé emisní třídy na pevná paliva s ručním přikládáním. „Jakou emisní třídu máte, můžete zjistit ze štítku na kotli. Pokud tam není, doporučuji zavolat revizního technika,“ říká Irena Kojanová z Oddělení ochrany ovzduší a nakládání s odpady Odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu v Českých Budějovicích.
„Zákaz se týká kotlů napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění, které mají od 10 do 300 kilowatt příkonu. Nevztahuje se na kotle a topidla, které jsou instalované pro vytápění přímo daného místa,“ upřesňuje. Zákaz užívání tedy neplatí pro krbová kamna, krbové vložky, kachlová kamna a podobně.
Kolik lidí zatím kotle nevyměnilo, se prakticky nedá zjistit. Všechna čísla, která se v této souvislosti různě uvádějí, jsou velice hrubými odhady, někdy až spekulacemi. Zákaz měl vstoupit v platnost už před dvěma lety, ale byl odložen.
Čtěte také
Jak se bude plnění zákona kontrolovat? Podle Ireny Kojanové zprvu písemnou formou. „Budou to kontrolovat pracovníci obcí s rozšířenou působností, kteří vyzvou provozovatele kotle dopisem, aby předložil doklad o provedení kontroly spalování. Tedy zprávu revizního technika, kterou majitel kotle stejně musí každé tři roky zajistit,“ uvádí.
„Pokud kotel nebude splňovat podmínky zákona, bude majitel upozorněn a vyzván, aby zjednal nápravu,“ dodává Irena Kojanová s tím, že k nápravě může v některých případech stačit instalace akumulační nádrže, jinde bude nutná výměna kotle. K tomu dostane majitel konkrétní termín.
Fyzické kontroly mohou přijít, ale až poté, co majitel kotle opakovaně nedoloží revizní zprávu. V takovém případě pak podle zákona musí majitel kontrolory vpustit do své nemovitosti.
Celý pořad Přímá řeč o povinné výměně starých kotlů si poslechněte online. Připravil Zdeněk Zajíček. Hostem je Irena Kojanová z Oddělení ochrany ovzduší a nakládání s odpady Odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu v Českých Budějovicích.
Související
-
Vlastní zdroj energie má do budoucna obrovskou cenu, fotovoltaika se vždy vyplatí, říká poradce
Přichází změny v hospodaření s elektrickou energií. Začala výměna elektroměrů a bylo spuštěno datové centrum, které zavádí nové principy do distribuce a výroby elektřiny.
-
Snížení teploty o tři stupně = o 15 procent levnější účet. Tipy pro domácnosti v energetické krizi
Česká republika přispěje lidem na úsporný tarif a odpustí jim poplatek za obnovitelné zdroje. I tak nás ale čeká „tuhá zima“. Jaká opatření bychom měli všichni doma zavést?
-
Už nejen auto. Povinné ručení musíte mít nově třeba i na traktůrek nebo silnější elektrokoloběžku
Od dubna 2024 musí mít pojištění větší okruh vozidel, než jsme byli doposud zvyklí. Povinnost se rozšířila například na malotraktory, zahradní traktory a motokáry.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.