Kvůli pandemii se nemůže sejít ani filharmonie. Posluchače budeme muset znovu získat, říká ředitel

8. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jihočeská filharmonie otevřela po opravě svou budovu v Českých Budějovicích. Na snímku ředitel Otakar Svoboda

Koronavirus předčasně ukončil také sezónu Jihočeské filharmonie. Jejích 40 muzikantů se doma věnuje individuální přípravě, na dálku alespoň natočili hudební doprovod k písni Není nutno.

„Snažíme se připravovat spíš mentálně na to, co bude. Vymýšlíme, jak s tím naložit, protože se dá těžko předpokládat, jaké dopady tohle všechno bude mít,“ komentuje ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda.

V červnu měli jet hudebníci do Ruska, s touto cestou už nepočítají. Na léto plánovali mimo jiné festival Jihočeská intermezza na památkách. „Měly tam být dva americké soubory, o nichh už víme, že určitě nepřijedou. Mohlo by to zůstat s českými hosty, ale ani tady nejsem příliš optimistický. Předpokládám, že program přesuneme na podzim do Českých Budějovic,“ říká Otakar Svoboda.

Aktuální teď podle něj začíná být využívání moderních technologií, o které se Jihočeská filharmonie snaží už několik měsíců. „Začali jsme muzikantům nabízet tablety, které používají místo notových zápisů na koncertech. Teď chceme koupit další, protože současně umožňují být doma a něco tvořit dohromady, může s nimi pracovat na dálku i dirigent, aranžér, skladatelé,“ vysvětluje.

Za velký problém však považuje to, že nikdo neví, co ještě pandemie koronaviru přinese. „Pokud by to trvalo déle, zanechá to velmi závažné následky v ekonomice lidí, nevím, kolik z nich bude mít dost peněz, aby chodili na naše koncerty. A za druhé se lidé logicky budou bát jít do malého uzavřeného prostoru,“ myslí si.

Čtěte také

„Hledáme cesty, jak s tím naložit. Máme v plánu na podzim uskutečnit cyklus koncertů za velmi nízké vstupné a naopak zdvojené honoráře pro muzikanty, aby měli nějakou kompenzaci za to, že nemohli hrát. Pak myslím, že budeme muset vyrážet do jiného prostředí za lidmi, abychom je zase oslovili a přitáhli k nám,“ dodává.

Jihočeská filharmonie zveřejnila na internetu záznamy starších koncertů pro děti, nová vystoupení ale nabídnout nemůže, protože muzikanti se ani nesmí sejít v sále bez diváků. „Navíc nevím, jestli je ideální sledovat hru orchestru na mobilním telefonu nebo počítači. Myslím, že živé provedení je nenahraditelné,“ uzavírá Otakar Svoboda.

Rozhovor s ředitelem Jihočeské filharmonie přináší kulturní magazín Kavárna. Dále nabízí tipy na audioknihy, které zabaví celou rodinu bez ohledu na věk jednotlivých členů, a představuje sci-fi román Václava Šorela Operace Slunce.

Spustit audio

Související