Kostelíček a chaloupky na kopečku, tady se všem musí žít dobře, říkají ve Svatém Janu nad Malší

10. srpen 2018

Trvale tady žije jen 540 obyvatel, ale téměř každý víkend se koná nějaká akce. I to je nejspíš důvodem, proč se jihočeskou Vesnicí roku 2018 stal Svatý Jan nad Malší. Do obce nedaleko Velešína se s přenosovým vozem podíval i Český rozhlas České Budějovice.

Starostka Růžena Balláková věří, že Svatému Janu nad Malší pomohla k vítězství jeho poloha. „Ten náš kopeček je opravdu nepřehlédnutelný ze všech světových stran. Druhým důvodem byl určitě náš společenský život, máme činné spolky, stále se u nás něco děje,“ říká.

Úspěch tu navíc slaví už podruhé, Svatý Jan byl totiž Vesnicí roku také v roce 1997. Tehdy zažil krásné období. „Měli jsme to štěstí, že se ten rok povedlo získat jak jihočeský titul, tak celostátní. Tím jsme postoupili do evropského kola a ve Slovinsku převzali ocenění za druhé místo,“ vzpomíná bývalý starosta Josef Jan.

Jeho jméno zní, jako by se pro tuto obec přímo narodil. „Tak to prostě je, já jsem Jan z Jána. Vždycky jsem s tím měl takové docela milé problémy. Když jsem se někde představil a k tomu řekl, že jsem starostou této obce, tak mi nikdo moc nevěřil,“ směje se.

Ve čtvrtek patří hospoda ženám, v neděli mužům

Ve správné vesnici rozhodně nesmí chybět hospoda. Ve Svatém Janu fungují dokonce dva podniky, jeden provozuje Romana Lauberová. „Otevřeno máme denně a samozřejmě máme stůl pro štamgasty. Vyhlášené jsou čtvrtky, kdy chodí naše holky, to je kulatý stůl na půl sedmou, a v neděli mi chodí moji dědkové, kluci,“ popisuje.

Před deseti lety vzniklo v obci občanské sdružení Figurka, které se zaměřuje na volnočasové aktivity pro děti a mládež a pořádá i kulturní akce. „Pravidelně se scházíme třikrát v týdnu v prostorách fary, kterou máme k dispozici a za to ji udržujeme. V roce 2014 jsme získali cenu hejtmana za práci s dětmi a mládeží,“ vypráví jedna ze zakladatelek sdružení Míša Hájková.

Svatý Jan nad Malší se stal jihočeskou Vesnicí roku 2018

Vedle hospody, kostela a obecního úřadu nechybí ve Svatém Janu nad Malší škola. „Stojí tam, kde škola vždycky na vesnici byla, tedy vedle kostela. Naše škola má dvousetletou tradici, což se zdá až neuvěřitelné, že se v takhle malé obci škola udržela,“ dodává ředitelka Marcela Krychová.

Škola funguje jako malotřídka, což je podle ředitelky léty prověřené. „Podporuje všechny děti, ty nadané i ty slabší, kterým to tolik nejde. Děti se navzájem podporují a pomáhají si. Zároveň ale na malotřídní škole musí učit opravdoví profesionálové, protože si musí hodinu postavit tak, aby byla plně využitá a aby se všechny děti zapojily,“ komentuje.

Jihočeskou Vesnicí roku je Svatý Jan nad Malší

Starostka obce Svatý Jan nad Malší Růžena Balláková

Obec Svatý Jan nad Malší, která leží na Českobudějovicku, se už podruhé pyšní titulem Vesnice roku Jihočeského kraje. Vítězství zopakovala po 21 letech, když letos porazila 17 konkurentů.

Jedním z dalších obyvatel Svatého Jana nad Malší je Jan Bláha. „Já si myslím, že všem se tady žije velice dobře. Jsme tady spokojení, je tady dobrá parta lidí, dělá se celá řada akcí. Je to nádherná vesnička, která připomíná takovou ladovskou vesničku. Pokud někdo jede po silnici z Budějovic na Kaplici, několikrát se může podívat na levou stranu, kde je na kopečku typický kostelíček a kolem chaloupky. Myslím, že ten pohled už dává tušit, že na takovém místě se musí všem lidem žít dobře,“ říká.

Přiznává ale také, že bydlení na kopci má i nevýhody. „Ať se vracíme odkudkoli, musíme do kopce. Třeba na kole je to docela perné. Jako malý kluk, když jsem musel jezdit na kole i do školy, toužil jsem po nějakém výtahu, který by nás vyvezl nahoru. Ale zase si myslím, že je docela zdravé ten kopec vyšlapat nebo to kolo vytlačit,“ doplňuje Jan Bláha.

Po vítězství v jihočeském kole soutěže Vesnice roku čeká Svatého Jana nad Malší celostátní klání. „Komise přijede 7. září, takže nás čeká velký úkol, abychom zabojovali. Mohou nás ale podpořit i lidé, a to hlasováním o ceně veřejnosti,“ připomíná starostka Růžena Balláková. Hlas je možné udělit na webových stránkách vesniceroku.cz.

Spustit audio

Související